80 درصد مشکلات شنوایی نیاز به دارو و جراحی ندارد

رئیس انجمن شنوایی‌شناسان ایران:
80 درصد مشکلات شنوایی نیاز به دارو و جراحی ندارد
ear-nose-throat
رئیس انجمن شنوایی‌شناسان ایران گفت: هر فردی که در سیستم شنوایی و تعادلی خود مشکل داشته باشد می‌تواند به شنوایی‌شناس مراجعه کند. کار شنوایی‌شناس ارزیابی میزان کم‌شنوایی، محل ضایعه کم‌شنوایی و پیش‌آگهی وضعیت آینده و پایش میزان شنوایی است.
خبرگزاری فارس: 80 درصد مشکلات شنوایی نیاز به دارو و جراحی ندارد

خسرو گورابی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، در پاسخ به سؤال یکی از شهروندان درباره اینکه چه افرادی می‌توانند به شنوایی‌شناس مراجعه کنند، اظهار داشت: هر فردی که در سیستم شنوایی و تعادلی خود مشکل داشته باشد می‌تواند به شنوایی‌شناس مراجعه کند.

وی افزود: شنوایی‌شناسان کار جراحی و دارو درمانی را انجام نمی‌دهند و در مرحله اول ارزیابی میزان کم‌شنوایی، محل ضایعه کم‌شنوایی و پیش‌آگهی وضعیت آینده را ثبت و ضبط می‌کنند و در قالب ادیوگرام یا نتایج آزمایشگاه به متخصص گوش، حلق و بینی ارائه می‌دهند.

رئیس انجمن شنوایی‌شناسان ایران ادامه داد: پس از اینکه متخصص گوش، حلق و بینی نتایج را ملاحظه کرد ممکن است اقدامات دارویی یا جراحی برای بیمار در نظر بگیرد و بعد از آن نیز فرد برای بررسی مجدد به شنوایی‌شناس ارجاع داده می‌شود و نتیجه جدید توسط شنوایی‌شناس به متخصص گوش، حلق و بینی داده می‌شود.

این شنوایی‌شناس تصریح کرد: 80 درصد بیمارانی که مشکل در سیستم شنوایی یا تعادلی دارند نیازی به اقدامات دارویی و جراحی ندارند و تنها 20 درصد بیماران باید زیر نظر متخصصان گوش، حلق و بینی به درمان‌های دارویی و جراحی بپردازند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از وظایف شنوایی‌شناسان پایش تأثیر اقدامات درمانی در بیماران است.

توصیه می‌شود افراد به صورت دوره‌ای وضعیت سیستم شنوایی و تعادلی خود را با مراجعه به شنوایی‌شناسان بررسی کنند تا در صورت وجود مشکل اقدامات تشخیصی و درمانی به موقع انجام شود.

شهروندان ایرانی از هر جای ایران می‌توانند سؤالات مورد نظر خود را درباره مسائل مرتبط با سلامت جسم، روان،‌ بیمارهای واگیر و غیر واگیر، راه‌های پیشگیری و درمان آنها طی تماس با شماره تلفن 02188911667 یا ایمیل moshaversalamat@farsna.net مطرح کنند.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 15 =