اتواسکلروز

اتواسکلروز

تعریف:

اتواسکلروز از دو کلمه ی  یونایی «اتو» به معنای گوش و «اسکلروز» به معنای پدیده‌ی سفت شدن تشکیل یافته است. در این بیماران استخوانچه‌ی رکابی دچار قفل شدگی (آنکیلوز) می‌شود و پاپک (پدال) آن درپنجره‌ی‌ بیضی تحرک طبیعی خود را از دست می‌دهد.

تاریخچه:

در سال ۱۷۴۱ آنتونیووالسالوا(Antonio Valsalva) نخستین کسی بود که آنکیلوز استخوانچه‌ی رکابی را در بررسی ‌پس از مرگ یک فرد بالغ ناشنوا شرح داد.

واژه‌ی اتواسکلروز ۱۵۰ سال بعد توسط آدام پولیتزر (Adam Politzer) به کار رفت.

پولیتزر یک توصیف بافت شناسی مرضی بیماری را از رسوب استخوانی که در داخل و اطراف با یک استخوانچه‌ی رکابی حاصل می‌شود ارائه داد.

این عارضه به آنکیلوز پیشرونده در حفره‌ی پنجره‌ی بیضی می‌انجامد و منجر به کم شنوایی انتقالی می‌شود. در آن عصر بحث و مناظره بر سر این بود که آیا بیماری نسبت به ترشح مزمن گوش میانی اولیه است یا ثانویه. پولیتزر با کشف تشریحی خود به این مباحثه‌ها خاتمه داد. ولی موضوع ترشح مزمن گوش میانی فراموش نشد تا اینکه در اواسط قرن بیستم که عمل فنستراسیون (روزنه گذاری) معمول شد رویت پنجره‌ی بیضی درموارد زنده میسر گردید. سرانجام اتواسکلروز به عنوان بیماری اولیه کپسول لابیرنت مشخص شد.

آسیب شناسی:
علت بیماری ناشناخته است. سبب شناسی اتواسکلروز متجاوز از ۲۰۰ سال زمینه‌ی تحقیقی وسیع بوده است. علل عروقی، ایمونولوژی، متابولیک، عفونی، تروماتیک، مادرزادی و هورمونی برشمرده شده‌اند تا به امروز معتقدند که علت اتواسکلروز علت منفردی است.

مثلاً در سال ۱۹۹۶ آرنولد، اتواسکلروز را یک بیماری تخریبی استخوانی (استولیتیک) التهابی استخوان گیجگاه در اثر ویروس سرخک دانست.

این بیماری در افراد مؤنث در سنین ۱۵ تا ۲۵ سالگی شایع‌تر است بارداری و زایمان اثر نامطلوب بر اتواسکلروز می‌گذارد و کم شنوایی را تشدید می‌کند.

آسیب شناسی:

تغییرات آسیب‌شناسی در اتواسکلروز شامل تبدیل بخشی از استخوان لابیرنت به بافت اسفنجی با اتساع فضای مغز استخوان و کانال هاورس است که به وسیله‌ی بافت همبند نرم شبکه عروقی پر می‌شود. استخوان اسفنجی معمولاً اطراف پنجره و دماغه (پرومونتوار) جدار داخل حفره‌ی گوش را می‌گیرد و سپس به رأس و اطراف مای گوش داخل پیشرفت می‌کند. پدیده‌ی مرضی از پنجره‌ی بیضی به استخوانچه بسط می‌یابد و سبب آنکیلوز کامل و انسداد پنجره‌ی بیضی می‌شود.

علائم و نشانه‌ها:

بیمار از کم شنوایی پیشرونده و وزوز که اغلب آزار دهنده است رنج می‌برد. در امتحان فیزیکی پرده‌ی صماخ و شیپور استاش طبیعی است.

ابتدا کم شنوایی نوع انتقالی در اثر آنکیلوز استخوانچه‌ی رکابی عارض می‌گردد سپس پیشرفت کرده وبه حلزون دست اندازی می‌کند و فزون بر آن کم شنوایی نیز پدید می‌آورد.

سیر بیماری:

اختلال پیشرونده شنوایی است که بعضی اوقات دوره‌های کوتاهی از بهبود دارد. در اغلب موارد یک عامل نامساعد از انواع گوناگون مانند زایمان، بیماری عفونی، ضربه‌ی روحی و غیره به سرعت وضعیت ناگواری پیدامی‌کند. بیماری معمولاً دو طرفه است و گاهی کم شنوایی در یک گوش سریع‌تر از یک گوش دیگر است.

درمان اتواسکلروز ممکن است محافظه‌کارانه یا جراحی باشد. درمان محافظه‌ کارانه عبارت است از درمان طبی یا تجویز سمعک. درمان طبی عبارت است از تجویز فلوئور،سدیم فلوئور در مرحله‌ی حاد اتواسکلروز مؤثر است و کمتر در موارد بلوغ و استقرار ضایعات اتواسکلروز کارگر می‌افتد.

شایع‌ترین کاربرد آن وجود شواهدی مبنی بر تغییرات اسفنجی است در کپسول حلزونی نشانه‌ی مثبت شوارتز Schwartze و کم شنوایی حسی عصبی یا پیشرونده در اتواسکلروز، اما بعید است که فلوئور و سدیم بخش حس عصبی اتواسکلروز را بهبود بخشد ولی ممکن است آن را تثبیت نموده و از پیشرفت آن جلوگیری نماید.

بیماران دچار افت شنوایی ۶۰ دسی‌بل یا کمتر با ضایعات همراه کم شنوایی خالص انتقالی ممکن است سمعک را به خوبی بکاربرند.

بیمارانی که افت شنوایی مخلوط دارند در تقویت صوت ممکن است مشکلاتی داشته باشند. وجود رکروتمن، مزاحمتی برای کاربرد سمعک در بیماران است.

روش نهایی و قطعی درمان اتواسکلروز جراحی است. جراحی پنجره‌گذاری شامل باز گرداندن یا پنجره گذاری مجرای نیم دایره خارجی استخوانی برای عبور امواج صوت به لابیرنت است. جدا از پنجره‌گذاری بی ‌حرکت کردن استخوانچه‌ی رکابی به روش روزن Rosen برای به حرکت درآوردن استخوانچه‌ی رکابی که نتیجه‌‌ی اتواسکلروز قفل شده است به کار می‌رود. اگر این روش به شکست بیانجامد و یک یا دو منفذ در پاپک استخوانچه‌ی رکابی که به نام پنجره‌گذاری پاپک استخوانچه‌ی رکابی موسوم است انجام می‌پذیرد. استخوانچه‌ی رکابی را می‌توان به طور کامل برداشت و به جای آن پروتز گذاشت.

428 دیدگاه در “اتواسکلروز

 1. درود بر جناب اقای گورانی
  مقاله بسیار جالب شما را در باره اتواسکلروزیس خواندم. راستش چون خودم به این بیماری مبتلا هستم، تا کنون مقالات زیادی در این باره خوانده ام اما مقاله شما هم تازگی داشت، هم کپی برداری نبود و هم ساده و روان تر بود. بیشتر مقالات از این دست، کپی برداری است. حتی شیوه عمل جراحی ای را که گفته اید، برایم تازگی داشت. در جایی نخوانده ام که کسی در باره شیوه جراحی پنجره گذاری بحث کرده باشد. شاید هم به زبان انگلیسی گفته اند و من نفهمیده ام. تا آنجا که اطلاع دارم، همه شیوه کاشت پروتز را گفته اند.
  به هر حال، از جنابعالی درخواست راهنمایی اک کنید که چه کسی و کجا این عمل جراحی را به خوبی انجام می دهد.
  با سپاس از توجه شما
  اسماعیل منتصورنژاد از بوشهر

  1. جناب آقای اسماعیل منصورنژاد
   با سلام واحترام
   همه پزشکان محترم ENT به انجام این عمل مبادرت می ورزند اما بهتر است از کسی بخواهید این عمل را انجام دهد که تجربه بیشتری در جراحی گوش دارد

  2. سلام علیکم
   32 سال سن دارم و از اواسط دوران بارداری متوجه شدم که شنواییم داره کاهش پیدا میکنه اما خیلی توجه نکردم تا اینکه در محیط کار دچار مشکل شدم و بعد از پیگیری مشخص شد که هر دو گوش دچار اتواسکلروز می باشد و این مشکل را دو سال هست که دارم .اما به دلیل اینکه به چند پزشک مراجعه کردم و نظرهای متفاوتی برای انجام جراحی دادن برای انجام جراحی مردد شدم. یک پزشک گفتن که بهتر است شش ماه بعد مجدد بررسی شود و اگر پیشرفت داشت حتما جراحی شود و در حال حاظر انجام جراحی آنچنان بهبودی بر روی شنوایی ندارد و وضعیت را بهتر از وضع موجود نمی کند اما پزشک دیگری نظرشان این بود که جراحی بدون تاخیر انجام شود.
   خواهش میکنم راهنمایی بفرمائید تا هر چه سریعتر بتونم تصمیم بگیرم و چند سوال داشتم
   1- آیا جراحی هر دو گوش همزمان و در یک روز امکانپذیر است یا خیر؟
   2- ایا این بیماری برگشت پذیر است ؟
   3- آیا پس از جراحی با گذشت چندین سال نیاز به تعویض پروتز یا ترمیم آن وجود دارد؟
   4- یکی از پزشکان گفتن که اگر جراحی را به تاخیر بیندازی ممکن است نیازشود که جراحی دو مرحله ای شود یعنی یکبار پروتز گذاشته شود و دوباره چند ماه بعد مجددا با جراحی ترمیم شود!!!! ایا اینطور چیزی هست ؟ ایا اگر چند ماهی این جراحی را به تاخیر بیندازم تا دوران شیردهی رو به اتمام برسونم ممکن است خیلی مشکلساز شود؟
   5- با توجه به اینکه این بیماری در دوران بارداری پیشرفت بیشتری دارد ایا اگر پس از جراحی مجدد باردار شوم ممکن است این بیماری دوباره بوجود آید؟
   6- اگر قبل از اتمام دوره شیردهی مجبور به جراحی باشم بعد از انجام این جراحی تا چند روز نمیتونم اقدام به شیردهی کنم؟
   7- آیا استرس در پیشرفت این بیماری تاثیری دارد؟

  3. آقای دکتر علی محمد اصغری تواین عمل بهترین هستن منوعمل کردن وخوب شدم الحمدالله ایشون توعمل گوش بهش میگن پنجه طلا

  4. جناب دکتر گورانی سلام. من نیز از کودکی بعد از یک دوره تب در اثر ابتلا به حصبه دچار این مشکل شدم. اکنون ۶۱ سال دارم و سالهای قبل بدنبال درمان از راه جراحی بودم که متاسفانه انزمان چنین درمانی نبود. با تشکر از توضیحات عالی جنابعالی خواهشمندم راهنمایی ام کنید که ایا این عمل میتواند برایم مفید واقع شود. و نیز در صورت امکان شماره تماس یا ادرس مطب خود را برایم ارسال فرمایید. با سپاس فراوان

   1. سرکار خانم /جناب آقای عالی دوست
    شماهم درصو رت امکان نتایج آخرین آزمایشات شنوایی خودتان را برای شماره ۰۹۱۲۳۵۴۴۸۰۶ واتس آپ بفرمایید تا راهنمایی شوید

 2. جناب اقای گورابی
  با عرض پوزش، نام خانوادگی را در یادداشت قبلی اشتباه نوشتم و از این بابت پوزش می خواهم.

 3. سلام بر جناب اقای دکتر گورانی
  مقاله جالب شما را در باره اتواسکلروزمطالعه کردم. من خودم 40 سال سن دارم و 2 ساله به این بیماری مبتلا هستم واز سمعک مواقع لزوم استفاده میکنم چون با سمعک راحت نیستم از جنابعالی درخواست راهنمایی دارم مبنی بر اینکه عدم عمل جراحی در پیشرف بیماری تا ثیری داره چون جایی خوندم ممکنه در عرض 10 الی 15 سال تبدیل به کری کامل بشه.
  با سپاس از توجه شما
  سعید از اصفهان

  1. جناب آقای باغبانزاده سلام
   اگر سمعک درست تجویز وتنظیم شده باشد نباید مشکلی در استفاده داشته باشد در هر صورت به شنوایی شناس محل زندگی خود مراجعه نموده ومجددا آزمایشات شنوایی را تکرار و درخواست بررسی سمعک خود را بنمایید و از نتیجه اینجانب را مطلع نمایید.

  2. جناب آقای سعید باغبانزاده
   باسلام
   ضمن تشکر ازلطف شما
   معمولا راه اصلی در مان اتو اسکلروز عمل جراحی است مگر در مواردی که بدلایل مختلف عمل جراحی مقدور نباشد
   در مورد پیشرفت یا ثابت ماندن کم شنوایی انجام آزمایشات مکرر (شش ماه یکبار ) توصیه می شود حتما آنها را باهم مقایسه کنید تااز ثبات وپیشرفت بیماری مطلع شوید
   حما از سمعک خود استفاده کنیدوبرای رفع مشکل آن به شنوایی شناس خود مراجعه وبخواهید مجددا آن را بررسی کند.

 4. من 4 سال پیش عمل جراحی استاپدکتومی گوش چپ رو داشتم از اقای دکتر فتح االعلومی واقعا به خاطر این جراحی ممنونم.ولیحالا گوش راستم هم دچار این مشکل شده فقط از اتاق عمل وجراحی میترسم وگرنه تا حالا جراحی کرده بودم

   1. سلام جناب هانی
    تهران خ انقلاب خ دانشگاه خ نظری پلا ک44 واحد 1 تافن 66461819
    مرکز تخصصی شنوایی وسمعک ایرلایف

 5. باسلام من این عمل روتقریبا 6-7 سال پیش درتهران انجام دادم و درشهر قم هم زندگی می کنیم .فقط نمی دونم که تاآخر عمرمون همینطور سالم می مونه یا بهبودی تا یه زمان خاصی هست و دوباره دچار افت شنوایی می شوم
  سوال بعدمن این هست که الان یه چندروزیه که گوشم عفونت کرده همراه بادردگوش ،که صداهارونمی شنوم انگار که توی گوشم یه چیزی هست که نمی ذاره بشنوم حالا چیکار کنم بااینکه 1-2هفته پیش رفتم دکتر عمومی ولی تا الان فقط دردگوشم کمی بهتر شده و شنوایی ام فرقی نکرده حالا چیکار کنم ؟لطفا زودتر جواب بدید که یه کاریش کنم خیلی نگرانم. باتشکر

  1. سرکار خانم /جناب آقای دانش
   باسلام واحترام
   لطفا هرچه زودتر به پزشک گوش وگلو وبینی مرجعه کنید وحتما آزمایش شنوایی در یک کلینبک شنوایی نیز انجام دهید

  2. جناب آقای دانش
   سرکار خانم
   سلام باپوزش فراوان از تاخیر در پاسخ بدلیل مشکلات فنی در سایت لطفا اگر مشکل باقی به همکاران شنوایی شناس در مراکز ارزیابی شنوایی مراجعه واز آنها کمک بحواهید در صورت لزوم حتما سوال تا در حد مقدورات راهنمایی شوید

 6. با سلام و درود فراوان من به همین بیماری مبتلا هستم
  در گوشم وزوز دارم و گهگاه سر گیجه
  در مشهد زندگی میکنم
  حتما باید عمل کنم؟
  با تشکر

  1. سرکار خانم مهناز باسلام
   با پوزش از تاخیر در پاسخ امیدوارم مشکل شما حل شده باشد اگنه شرح حال خود رابفرمایید تاراهنمایی کنم

 7. سرکار خانم فاطمه با سلام
  باپوزش از تاخیر امیدوارم تا حالا مشکل شماحل شده باشد در غیر اینصورت مشکل را مطرح تا پاسخ دهم

 8. با سلام.
  من 35 سال دارم و از سن 11 سالگی به این بیماری مبتلا هستم.(هر دو گوش). در سال 1375 عمل جراحی رو گوش چپ انجام شد و پروتز نصب شد. ابتدا بسیار عالی می شنیدم و وزوز گوش چپ نیز خیلی کم شده بود. پس از عمل، قرص سدیم فلوراید به من تجویز نشده بود. به مرور زمان سوت گوش چپ شروع شد و الان آستانه شنوایی من کاهش یافته است. مخصوصا در شنیدن صحبت مردم مشکل دارم چون کامل متوجه نمیشوم.
  گوش راستم را هنوز عمل نکرده ام و نگرانم که پس از عمل به سرنوشت گوش چپ دچار شود
  آیا راه حلی برای بنده وجود دارد؟

  متشکرم

  1. جناب آقای / سرکار خانم منصوری
   باسلام واحترام

   انجام عمل جراحی یکی از بهترین اقدامات برای اتواسکلروز است اما اگر به هر دلیلی عمل موفق نباشد استفاد ازسمعک ضروری است لطفا خود را از نعمت خوب شنیدن محروم نکنید ضمنا به احتمال زیاد وزوز گوش شما نیز با سمعک کم ویا ازبین خواهد رفت

 9. با سلام آقای دکتر من درحدود 15سال است که به این بیماری مبتلا شده ام اول از گوش سمت چپ شروع شد که درحدود 10سال پیش توسط دکتر نژاد کاظمی درتبریز عمل جراحی شدواز پروتز استفاده کرد. بعداز پنج سال گوش سمت راست قدرت شنوائیش کاهش یافت وبه چندین دکتر مراجعه کردم که تعدادی صلاح را درمدارا کردن با این بیماری دانستند(یعنی استفاده از سمعک )وگفتند درصورت عمل احتمال ازدست دادن قدرت تعادل وجود داردوگوش سمت چپم یک صدای سیگنال ممتدوجود دارد که موقع سکوت خیلی عزیت میکند ولی زمان انجام کاری به نظرم نمی آیدومن خیلی راغب هستم گوش سمت راست را درمان کنم لطفا مرا دراین مورد راهنمائی فرمائید پیشاپیش از محبت ولطف شما تشکر مینمایم من 40سال دارم لطفا دکترهای متخصص را به من معرفی فرمائید

  1. جناب آقای شهریار باسلام
   درصورتیکه اقدامات درمانی ازجمله جراحی را انجام داده اید وباز هم کم شنوایی دارید حتما از سمعک استفاده کنید واز شنیدن لذت ببرید

 10. با سلام وخسته نباشید آقای دکتر من تقریبا دو سال پیش عمل استاپدکتومی گوش چپ وامسال عمل گوش استاپدتومی را در گوش راستم انجام دادم وآقای دکتر خرسندی این عمل رادر تهران برای من انجام داد.گوش چپم خوب نشد. ولی گوش راستم خیلی خوب شد. سوال من اینه که این پروتز های گوش تا آخر عمر برای آدم کارمیکنند یانه. یک سوال شاید به تخصص شما ربطی نداشته باشه آیا با این مشکل میتوانم برای معافیت پزشکی شرکت کنم.لطفا جواب هر دوسوالم رابدهید.خیلی ممنون…

  1. جناب آقای حسن باسلام واحترام
   1- پروتز های کار گذاشته شده معمولا دائمی است مگر مشکلی پیش آید
   2- برای معافیت هم اگر کم شنوایی شما به حدی باشد که قانون ذکر نموده می توانید معاف از رزم بگیرید

 11. با سلام
  من از 3 ماهه پیش متوجه کاهش شنوایی و احساسس وزوز در گوش راست شدم با مراجعه به چندین پزشک و انجام 2 شنوایی سنجی به فاصله یک ماه از هم تشخیص اتواسکلروزیس داده شد.

  من از 4 یا 5 ماهه پیش صبح ها (با پوزش) احساس داشتن خلط در گلو داشتم بدون هیچ علائم بالینی دیگه ای مثل سر درد یا آب ریزش یا سرما خوردگی

  و این مساله رو به متخصص گوش و حلق و بینی فراموش کردم بگم

  الان حدود 2 هفته است که تکرر این خلط ها بیشتر شده و همزمان درد در گوش راستم به طور جزئی احساس میکنم به متخصص که مراجعه کردم پس از معاینه گفتند هیچ عفونتی در گوش مشاهده نمیشه

  سوال من اینه که آیا ارتباطی با بیماری من و این حالات اخیر وجود داره یا این مورد علت دیگه ای داره؟

  با تشکر

 12. مورد دیگه ای که فراموش کردن بگه اینه که صدای وزوز گوشم خیلی بیشتر شده اگه قبلا تو محیط ساکت متوجه می شدم الان حتی با وجود سر و صدا هم متوجه میشمالبته فکر می کنم خیلی روش حساس شدم.

  سوال دیگه ای که داشتم این که استفاده از سمعک می تونه وزوز گوش رو کاهش بده

 13. سلام آقای دکتر
  در ادیومتری من گپ زیادی وجود نداره سئوالم اینه که آیا جراحی میتونه به من کمک بکنه؟دوم اینکه آیا استاپدکتومی سیر پیشرفت بیماری راکند میکنه یا تاثیری نداره؟وبر روی وزوز گوش چه تاثیری داره؟
  شرمنده از گرفتن وقت جنابعالی.
  احمد از بابلسر

 14. باعرض سلام. خواستم عرض کنم دختر نه ساله من از بدو تولد بیماری اتواسکلروز داشت و یکساله که گوش چپش رو پروتز گذاشتیم ولی شنواییش افت داشته. هر دو گوش هم یکسانه. دکترها گفتند که شنوایی هر دو گوشش تا حدود 4 یا 5 سال دیگه کامل از بین میره. فعلا داره از سمعک استفاده میکنه. خواهش میکنم بفرمایید آیا بیماریش پیشرفت داره و اینکه من باید چیکار کنم؟ ممنون.

  1. سلام
   ارزیابی مرتب شنوایی ایشان ومقایسه باهم میتواند روند پیشرفت یاثبات راروشن کند اما استفاده مناسب ازسمعک حیاتی است

 15. باسلام….
  به منم گفتن که بیماری اتواسکلروز دارم امامن علایمی دیگری مثل دردوخارش زیادواینکه گوشم زیاد ورم کرده است…لطفا راهنمایی بفرمایید…
  با سپاس……

  1. سرکار خانم ستاره
   باسلام
   اتو اسکلروز با خارش و در د همراه نیست یه پزشک محترم گوش خود مراجعه کنید

 16. با سلام من ۲۸ سال دارم و بعد از تولد اولین فرزندم متوجه این بیماری شدم الان تقریبا یک سال می شود. با چندین متخصص صحبت کردم که با توجه به افت کم شنوایی بهتر دیدند به روال عادی زندگی ادامه دهم بدون هیچ اقدامی و فقط در صورت بدتر شدن با آنان مشورت کنم. می خواستم بدانم در صورت از دست دادن شنوایی به صورت کامل باز هم می توان با عمل جراحی شنوایی نسبی را بازگرداند یا نه زمان عمل اهمیت دارد؟ و دوم این که من باز هم می توانم حامله شوم یا امکان تشدید بیماری در این شرایط هست؟ با تشکر منتظر جوابتان هستم.

  1. سرکار خانم مریم
   باسلام
   کم شنوایی خود را باکنترل سالیانه مورد توجه وبررسی قرار دهید وبرای اینده هم نگران نباشید

 17. سلام دکتر

  11 سالم بود که کاملا متوجه شدم که کمتر از بقیه می شنوم.
  از همون موقع دکترای گوشی که می رفتم فقط گوشم رو شستشو می دادن!!!تا این که سال سوم دانشگاه دوباره رفتم متخصص گوش و مقاومت کردم برای دوباره شستن گوشم! و توضیح دادم که از بچگی کمتر می شنیدم وخصوصا وقتی سرم رو رو متکا می گذاشتم.
  ولی هیچ وقت وزوز یا علائم دیگه ای که می گن رو نداشتم.و پچ پچ رو نمی شنوم و در مکان های خلوت شنواییم کاهش پیدا می کند و …
  و اینطور بود که از من آزمایش های درک گفتار و …انجام شد و سپس بیماری من اتواسکلروز شناخته شد.(بعد از 10 سال بالاخره بیماری من شناخته شد)
  الان سه سال است که در برزخ عمل جراحی یا کنترل پیشرفت بیماریم مانده ام.
  با توجه به اینکه در این سالهای طولانی بیماری من پیشرفتی نداشته آیا بهتر است 6 ماه به 6 ماه فقط آزمایش بدهم.یا ریسک عمل جراحی را بپذیرم؟؟؟
  با توجه به موقعیت اجتماعی که پیدا کردم این مساله مرا کلافه کرده است.
  به دلیل این مشکل از ازدواج کردن و بعد بچه دار شدن هم می ترسم.
  چون طبق مقاله هایی که خوانده ام بارداری باعث پیشرفت بیماری می شود…
  لطفا راهنماییم کنید.
  سپاس

  1. سرکار خانم بهار
   باسلام
   باتوجه به اینکه داشتن شنوایی برا شما خیلی مهم است در صورتیکه عمل جراحی خوبی انجام شود انشائ الله نتیجه می گیرید
   اگر نمی خواهید جراحی کنید حتما برای استفاده ازسمعک مشاوره کنید .
   نگران آینده هم نباشید .

 18. سلام آقای دکتر.من خانمی 28 ساله هستم. حدود 13 سال پیش بیماری چسبندگی استخوانچه های گوش داشتم و پرده گوشم هم سوراخ بود. در شهر مشهد عمل جراحی روی یک گوشم انجام شد ولی متاسفانه بهبودی حاصل نشده و اکنون کاهش شوایی ام خیلی بیشتر شده و پرده هر دو گوشم هم سوراخ استو در ضمن هر دو گوشم کاهش شنوایی دارد. میخواستم بدانم آیا بارداری برای من ضرر دارد یا خیر. آیا بارداری ممکن است منجر به کری کامل شود. آیا استفاده نکردن از سمعک ممکن است باعث تشدید کم شنوایی شود؟آقای دکتر به شدت افسرده و ناراحتم. لطفا راهنمایی ام کنید.

 19. سلام
  با عرض خسته نباشید می خواستم بدونم استعمال سیگار بعد از عمل استاپدکتومی اشکالی داره یا نه؟
  متشکر از راهنماییتون

 20. با سلام و عرض ادب
  من هر دو گوشم به این عارضه مبتلا شده بود، شنوایی ام به تدریج کم می شد در حدی که دیگر نمی توانستم با دیگران ارتباط درستی برقرار کنم. حدود چهار سال پیش گوش چپم را توسط دکتر متصدی در تهران عمل کردم و پروتز کاشتم. از آن موقع گوش چپم نسبتا خوب شده و می توانم در محیط کار با دیگران ارتباط خوبی داشته باشم. یکی از مشکلات من وزوز هر دو گوشم است. آیا راهی وجود دارد که این وزوز درمان شود؟ و نگرانی بعدی اینکه من هنوز گوش راستم را عمل نکرده ام، اگر دیرتر عمل شود آیا بیماری پیشرفت می کند یا خیر.
  با تشکر از راهنمایی شما

 21. ممنونم دکتر

  به زودی می رم بیمارستان میلاد برا مشاوره:-)

  می خوام ازدواج کنم،به همین دلیل می خوام گوشام رو عمل کنم. با توجه به مقالاتی که خوندم تجربه و مهارت پزشک جراح و البته شانس مهمترین فاکتورهایی هستند که نتایج عمل رو مشخص می کنن…
  یه خواهشی داشتم؛این که اگه امکانش هست جراحان معتبری که تو این زمینه توانایی بالایی دارن رو بهم معرفی کنید.
  ممنونم دکتر
  تندرست باشید

 22. ضمن عرض سلام
  بنده از بیماری اتواسکروز دو گوش که حدود 8 سال است شروع شده است رنج می برم. و در طی این 8 سال از روش محافظه کارانه استفاده نموده ام.اخیرا با توجه به مطالعه ای که در مورد این بیماری داشتم قصد عمل جراحی آن را دارم. به عقیده شما و با توجه به مطالب عزیزانی که سوالاتی را مطرح نمودند این عمل توصیه می شود. و ایا پزشک متخصص موفقی را توصیه می نمایید.

  متشکرم

 23. سلام
  دکتر گورایی
  می خواستم سوال کنم هزینه عمل اتو اسکروز چقدر می باشد.
  با تشکر

 24. سلام .اقای دکتر گورابی .من از سال 89 دچار افت شنوائی و وزوز در گوش چپ هستم و به پزشکان متعددی مراجعه کرده ام ولی در این مدت هر پزشکی نظر متفاوت با دیگری دارد .یکی از انجام عمل من را منع میکند و دیگری تشویق ولازم و ضروری .حالا از شما خواهشمندم پزشکی را که بتوان به حرف وکارش اطمینان کرد معرفی بفرمائیدوایا این عمل عوارض هم دارد یا خیر؟

 25. سلام اقای دکتر
  من حدود یک ماهه که عمل جراحی اسکلورز گوش راست انجام دادم .یک صوت ممتد در گوشم وجود داره آیا داروی خاصی وجود داره استفاده کنم؟و آیا میتونم از سمعکم استفاده کنم؟
  متشکر

 26. با سلام من به این بیماری حدود 14 15 سال پیش که حدود 16 سالم بود مبتلا شده ام و در همان اوایل عمل کردم و یک چیزی به اسم پیستون تفلون داخل گوشم کار گذاشتن که حدود دو ماه جواب داد که بعد از اون بنا به گفته دکتر معالجم خرندگی استخوان پیدا کرده بودم و استخوان گوشم شکست و شنوایی گوش عمل کرده بشدت افت کرد و حدود 5 درصد رسید و مجدد بعد 3 سال عمل کردم که موفقیت آمیز نبود و بعد دکتر فلوئور سدیم تجویز کرد که حدود چند صباحی مصرف کردم و اکنون میخوام ببینم راهی برای معالجه همین گوش و یا گوش دیگرم با توجه به عملهای قبلی هست یا نه و در ضمن میخوام ببینم چند درصد احتمال اتفاق افتادن برای فرزندم این بیماری هستش

 27. با سلام خدمت همه شما عزیزان
  من مبتلا به م شنوایی شده ام تا در نهایت با مطالعه و نصب پروتز تفلون پیستون در گوش سمت راست در کلینیک پارس اصفهان توسط جناب آقای دکتر سهراب ربیعی مشکل کم شنوایی من بر طرف شد . الان هم راضی هستم و بی صبرانه منتظرم تا گوش سمت چپ را هم جراحی نمایم .

 28. با سلام .من۲۳سالمه .گوش سمت راستم مبتلا به اسکلروز بود عملش کردم.دو ماه میگذره.سوالم اینه که مدت بهبودیش چقدر طول میکشه و از چه داروهایی بابد پرهیز کنم.
  تشکر

 29. با سلام
  حدود دو ماه پیش عمل اتو اسکلروز را انجام دادم ولی شنوائی کامل ندارم و بازهم مثل قبل صداهایی ک از دور می رسد را نمیتونم بشنوم و با توجه به اینکه دکترم گفته بود احتمال داره 5 درصد فرقی نکنه واسه شنوائیم ایا ممکنه ک فرقی نداشته باشه؟

 30. سلام دكتر
  قرص پاروكستين در اين مورد كار ساز هست يا نه؟
  من دچار صوت مغزي شديد هستم… كه منجر به كم شنوايي نيز شده
  با تزريق ژني سيلين به اين مشكل دچار شدم…
  سرگيجه هم دارم…. تعادلم گاهي از دستم مس رود
  آيا مشكل من قابل تشخيص است يا نه؟ به پزشكان زيادي مراجعه كردم ولي جواب نگرفتم… مغناطيس در اين مورد كار ساز مي تواند باشد؟؟

 31. باسلام وعرض ادب خدمت جناب آقای دکتر.
  من آقایی 42 ساله هستم .درسن 20سالگی متوجه کاهش شنوایی در هردو گوشم شدم.با یک سری آزمایشات وتستهای شنوایی بیماری اتواسکلروز تشخیص دادند.دکتر خرسندی گوش چپم را عمل کردند ولی خیلی توشنواییم فرق نکرد.الان با وجودیکه از بهترین سمعکها استفاده میکنم، ولی حتی نمیتوانم صدای فریاد طرف مقابل رابشنوم.ازطرفی از اینکه عمل جراحی گوش راستم هم مثل گوش چپم ناموفق باشد از جراحی میترسم.آیا امیدی به جراحی هست تا بتوانم ازاین برزخ دربیایم.چون کاملا منزوی شده ام.

  1. جناب ؟آقای امیدوار
   باسلام
   نباید با این شرایط مشکل زیادی در استفاده از سمعک داشته باشید لطفا مشکل خو د را با شنوایی شناسی که سمعک شما را تجویز کرده مطرح کنید

 32. باسلام وعرض ادب خدمت استاد گرانقدر گورابی.
  من همان آقای امیدوارهستم قبلش ازراهنماییتون تودیدگاه قبلی کمال تشکر رادارم.
  آقای دکتر مشکل من سمعک نیست.هربار هم برای تنظیماتش مراجعه میکنم.مشکلم اینه که شنوایی من روزبه روز افت پیدا میکند.جوری که باسمعک صدای فریاد طرف مقابلم راهم به زور متوجه میشم.ازجراحی کردن گوش سمت راستم میترسم.همانطور که قبلا گفتم دکتر خرسندی درگذشته گوش چپم رو عمل کرده بود.اگر گوش راستمو عمل کنم واقعا امیدی هست که شنواییم برگرده؟یا جایی تو دنیا هست که اتواسکلروز را درمان کنند.برایم بی نهایت مهم است کمکم کنید تاازاین برزخ دربیایم.بی صبرانه منتظر جوابتان هستم.

 33. با سلام، من حدود 2 هفتست که روی گوش راستم عمل پروتز اوستخانچه انجام دادم و الآن شدیدن احساس گرفتگی در گوشم احساس میکنم و. آیا این علایم به زودی خوب خواهد شد؟ من کی به حالت عادی برمیگردم و نقاهت تا کی طول میکشه، خواهش میکنم جواب بدید

 34. سلام دکتر من سال ۸۵ پرده گوشم پاره شد دوبارعمل کردم تا اینکه متوجه شدم چسبندگی استخوان پیدا کردم گوش چپ رو عمل کردم الان گوش راستم شنوایی کم شده است سوالی که دارم چه ورزشهایی مناسب من است چون پیلاتس میرم و خیلی له سر و گوشم فشار میاد ممنونم از راهنماییتون

 35. باعرض سلام و خسته نباشید من هردو گوشم مشگل اسکلروزیس داشت گوش راستم۴سال پیش در تهران توسط دکتر اصغری عمل شد خداوند عمری طولانی بتمامی دکتران بخصوص بجناب اقای دکتر اصغری و خانواده ی محترمشان عنایت فرماید واقعن اعجوبه در رشته ی خود هستند پروتوز در گوشم گذاشتند و خوشبختانه ۹۵درصد
  شنواییم خوب شده وبگوش چپم هم به ایشون مراجعه خواهم کرد و از ایشان تشکر میکنم و امیدوارم بمقامات و رتبه های بالاتر از اینهم دست یابند.

 36. با عرض سلام بنده 30سال سن دارم سال 91 بخاطر وزوز گوش به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه نموده با نوار گوش مشخص شد 25 درصد گوش راست 15 درصد گوش چپ شنوایی اش را از دست داده با دارو وزوز گوش متوقف شد تا اینکه چهار ماه قبل دوباره دچار وزوز گوش شدید شدم به متخصص مراجعه کرده با نوار گوش مشخص شد 45درصد گوش راست40درصد گوش چپ کاهش شنوایی پیدا کرده پزشک مربوطه فقط با یک نوار گوش تشخیص عمل استاپدکتومی برای هر دو گوش دادند
  بنظر شما بررسی بیشتری برای تشخیص این نوع عمل جراحی نیاز نیست؟
  لطفا راهنمایی کنید
  با تشکر

 37. با سلام من الان 10 روزه در مشهد عمل پروتز استخوانچه رکابی در گوش راستم انجام دادم الان شنوایی گوشم خیلی کم هستش شاید بیست درصد قبل از عمل 60 درصد شنوایی داشت خیلی نگرانم یعنی ممکنه شنوایی گوشم به مرور بهتر بشه ؟.تو رو خدا زود جواب بدید .خیلی احساس بدی دارم

  1. سرکار خانم سارا
   باسلام و احترام
   انشالله بعد از عمل شنوایی شما بهتر خواهد نگران نیاشید

 38. باسلام،من حدودده روزپیش،عمل استاپدکتومی گوش راستم رادرتهران توسط پزشک متبحری انجام دادم.احساس پری درگوش راستم دارم.ایااین مشکل به مروربرطرف خواهدشدیاخیر؟

  1. سلام
   جناب آقای میلاد انشالله سلامت باشید حتما به تدریج این احساس پری برطرف خواهد شد نگران نباشید و مراجعات بعدی به پزشک خود را فراموش نکنید

 39. سلام و عرض ادب، مشکل چسبندگی استخوان گوش رو دارم 37 سالمه به هیچ عنوان تصور اینکه بخوام از سمعک استفاد کنم برام وحشتناکه پزشک 95 درصد موفقیت رو اعلام میکنه 1 تا 2 درصد هم احتمال ناشنوایی اون 2 درصد برای من حکم مرگه شما دوست عزیز بفرمآیید من چکار کنم

 40. ممکنه با گذشت زمان شانس انجام عمل از بین بره یا شانس موفقیت کمتر بشه یا بیماری پیشرفت کنه تو چندتا سایت نظر کاربران رو خوندم اونایی که عمل موفقی نداشتن درصدشون خیلی بیشتر 20 درصد

 41. سوال آخر که قطعا سوال مشترک همه دوستان مبتلاست منابع معتبر اعلام میکنن علم پزشکی هر 6 ماه یکبار حدود 2 برابر میشه آیا منطقی هست به این امید جراحی را به تعویق انداخت

 42. مشکلی که این بیماری برای من ایجاد کرده خیلی فراتر از خود بیماریه زندگیم رو دچار مشکلات خارج از کنترل کرده از دوستای گلم که درگیر این موضوع بودن و اطلاعات و تجربه دارن کمک میخوام خودم هم در حال تحقیقات جامع هستم به امید اینکه بتونیم با هم به نتیجه قابل استنادی برسیم ممنون از مدیر دلسوز سایت 09173046101

  1. جناب آقای / سرکار خانم ک.خان
   سلام
   همانطوریکه از اطلاعات ارائه شما برمی آید شما مشکل اتواسکلروز دارید و این مشکل یعنی استخوانی شدن مفاصل زنجیره استخوانی گوش میانی شما ، واین مشکل راه حل اساسی جز انجام عمل جراحی ندارد اما اگر بدلیلی انجام جراحی مقدور نباشد و یا انجام آن موفقیت آمیز نباشد چاره ای جز استفاده از سمعک نیست چنین افرادی از بهترین استفاده کنندگان از سمعک هستند و اگر فقط یکبار شما مزه شنوایی مطلوب را باسمعک احساس کنید هر گز در مورد سمعک اینگونه قضاوت نخواهید کرد لطفا همه راه ها را امتحان کنید و خودتان برای خودتان محدودیت ایجاد نکنید

 43. من ساکن شیراز هستم و میخوام جراحی کنم آیا امکان معرفی جراح با تجربه توی تهران یا شیراز وجود داره؟اگر امکان ج دادن توی سایت نیست واسه مشاوره میتونم شماره همراه شما رو داشته باشم؟

  1. سرکار خانم /جناب آقای ک.خان
   در شیراز پزشکان حاذقی وجود دارد که عملاتواسکلروزیس را به خوبی انجام می دهند لطفا برای اطلاعات بیشتر از همکار محترم شنوایی شناس جناب آقای حق جو رییس انجمن شنوایی شناسی شعبه شیراز که دربخش شنوایی بیمارستان نمازی شیراز کار می کنند مشورت بگیرید

 44. با سلام،
  من دو ماه پیش عمل استاپدوکتومی گوش چپ رو انجام دادم خداروشکر حس شنواییم خوب شده، اما دو سه روزه احساس درد دارم، چیکار کنم،خیلی نگرانم لطفا راهنماییم کنین

 45. با سلام
  من دوماه پیش عمل استاپدوکتومی گوش چپ رو انجام دادم، خداروشکر حس شنواییم خوب شده، اما دو سه روزه احساس درد دارم، چیکار کنم خیلی نگرانم، ممکنه شنواییم رو دوباره از دست بدم، لطفا راهنماییم کنین

  1. سلام سرکار خانم زهرا
   نگران نباشید این دردها برطرف می شود وانشالله شنوایی شما هم بهتر خواهد شد

  2. با سلام حدود 4سال از عمل گوش سمت راستم که دچار اتواسکلروز بود میگذشت که در گوشم اب رفت و تا صبح شنواییم بطور کل از بین رفت گوش چپم هم درگیره این بیماریه خودم استان گلستان زندگی می کنم و عملم در مشهد صورت گرفت دوباره جراحی شدم عفونت خارج شد اما شنواییم نه مجبور به استفاده از سمعک شدم میخواستم بدونم ایا راهی برای بهبودیم هست یا نه چون قبل از اب نرفتن در گوشم مشکلی از عمل جراحی نداشتم لطفا راهنمایی کنید ممنون

   1. جناب آقای سینا باسلام
    احتمالا عمل گوش شما موفقیتی نداشته و پرده گوش کاملا جوش نخورده بوده است، که در این حالت با ورود آب به گوش میانی عفونت اتفاق اقتاده ،وقتی عمل جراحی در اتواسکلروز پاسخ ندهد تنها راه رفع کم شنوایی سمعک است

    1. سلام بی نهایت تشکر می کنم از زحمات شما سوال من اینکه من در دو گوش مشکل شنوایی دارم و در گوشی که عمل شده شنوایی کمتری دارم اما در گوش چپم سمعک گذاشتم بنظر اگر در گوش عمل شده سمعک قرار میدادم بهتر بود یا فرقی نداره گوش چپم شنواییم تقریبا 50 درصده

     1. جناب آقای سینا
      سلام وقت شما بخیر
      بالاخره گوش راست را عمل کرده اید انشالله شنوایی شما بهتر خواهد شد اما اگر شنوایی شما به حد مطلوب نرسید تنها چاره استقاده از سمعک است

     2. جناب آقای سینا با سلام مجدد
      در هر صورت نمی توان گذشته را بر گرداند شما بر اساس تشخیص پزشک ورضایت خودتان عمل جراحی انجام داده اید ودر مورد اینکه اگر چه می شد ،چکار می کردید نمی توان صحبت کرد اکنون که عمل جراحی انجام شده انشالله شنوایی شما بهتر خواهد شد اگر نه استفاده از سمعک تنها راه دست یافتن به شنوایی مطلوب است

 46. سلام و درود خدمت جناب دکتر گورابی
  37 سال سن دارم و هفت ماه است مشکل شنوایی و وزوز گوش پیدا کردم . با توجه به اینکه سابقه ی این بیماری در خانواده موجود است و دکتر همدان پیشنهاد کرده برای جراحی به تهران بروم، نمیدانم چگونه و کجا وقت عمل بگیرم. یکبار بی نتیجه امده و برگشته ام. لطفا راهنمایی فرمایید.
  متشکرم

  1. سرکار خانم منیژه سلام
   برای وزوز گوشتان گفته اند باید عمل جراحی شوید یا مشکل دیگری هم دارید ؟در صورت امکان آزمایشات شنوایی خود را یمیل کنید تا شما را راهنمایی کنیم

 47. سلام و تشکر از شما بابت راهنمایی های کاربردی
  جناب دکتر حدود دو ماه است متوجه شدم مبتلا به این بیماری هستم و الان شنوایی گوش چپ را کامل از دست داده ام و تصمیم به عمل جراحی دارم در صورت امکان یک دکتر خوب بهم معرفی کنید.

  1. سلامجناب آقای محمد بیمارستان امیر اعلم ،بیمارستان لقمان و بیمارستان حضرت رسول تهران اساتید برجسته گوش دارد و همه خوبند

 48. سلام آقای دکتر من یک هفته است که عمل اوتواسکلرز گوش چپ را انجام داده‌ام اما یک صدای سوت ممتد در گوشم بسیار آزار دهنده است بعد از عمل هیچ دارویی تجویز نشد تا یک هفته بعد از مراجعه و شکایت از صدای سوت داروی سیناریزین و سفالکسین ویزا و دیمن هیدرینات تجویز شده
  لطفا بفرمایید صدای سوت ممتد کاهش مییابد یا خیر
  با تشکر فراوان

  1. جناب آقای محمد سلام
   انشالله بعد از ترمیم زخم ها مشکل وزوز گوشتان حل شود اگر نشد حتما پزشکتان را جریان قرار دهید .از شنوایی شناس خود کمک بگیرید

 49. سلام اقای دکتر.مادر من چند سال از این بیماری رنج میبرد و خیلی دکتر رفتیم میگویند استخوان میانی گوش و مغز از بین رفته و صدای رگ ها را میشنوی که همان وزوز است ایا درمانی دارد خواهشن راهنمایی کنید

  1. خانم محمد پور سلام
   اگر در این مدت عمل جراحی کرده اند وحواب نگرفته اند اختمالا سمعک های جدید که پوشاننده وزوز هم هستند کمک کننده خواهند بود

 50. سلام یکی از دوستان فرمودن پیش دکتر اصغری عمل کردن منظورشون دکتر علی محمد اصغری هست یا کسی دیگه ؟

 51. سلام آقای دکتر
  برا جراحی چسبندگی استخوان میخوام برم پیش دکتر علی محمد اصغری در سعادت آباد . به نظر شما دکتر خوبی هستن؟

 52. سلام جناب دکتر گورابی
  حدود ۳ ماه پیش به علت اتواسکلرز روی گوش چپ عمل استاپدوتومی با برداشتن رکابی و جایگزینی پروتز انجام شد که به حمدالله موفقیت آمیز بودـ دکتر توصیه کرد تا ۳ ماه نباید ورزش سنگین داشته باشم یا اجسام سنگین بلند کنم لطفا بفرمایید حال که حدود ۳ ماه سپری شده آیا میتوانم ورزشی مثل فوتبال را انجام دهم یا خیر.
  از اینکه مرا راهنمایی بفرمایید سپاسگزارم.

  1. جناب آقای محمد باسلام و اوقات شما خوش
   لطفا به توصیه پزشک جراح خود عمل کنید ایشان وضعیت شما را بهتر از ما می دانند

 53. با عرض سلام و احترام خدمت جناب آقای گورابی
  شاید نتوانسته ام منظورم را خوب برسانم دکتر گفتند تا سه ماه به این خاطر میخواستم نظر جنابعالی راهم در این مورد بدانم که آیا ۳ ماه برای این عمل کفایت میکند یا خیر.
  با تشکر فراوان

 54. با سلام خدمت آقای دکتر
  من 37 سال سن دارم و حدود 10 سال پیش متوجه بیماری اتواسکلروز در هر دو گوش که سمت چپ بیشتر می باشد شدم و اکنون به علت مشکلات اجتماعی به خصوص در محل کارم تصمیم به عمل جراحی در تهران توسط اقای دکتر خواجوی گرفتم ،
  اگر عمل جراحی موفقیت آمیز نبود و شنواییم از بین رفت آیا سمعک جوابگو هست یا نه و میشه فقط یک طرف رو عمل کنم
  معمولا چه مدت پس از عمل موفقیت جراحی مشخص میشه و شنوایی بر می کرده
  با تشکر از لطف شما

  1. جناب آقای حسین
   سلام
   انشالله با عمل یک گوش نتیجه می گیرید وشنوایی شما خوب می شود اما اگر عمل موفقیت خوبی نداشته باشد حتما سمعک راهگشا خواهد بود

 55. سلام
  دانشجوی دانشگاه افسری هستم بعد از یک سال متوجه شدم اتواسکلورز دارم ایا میشه جوری جراحی کرد که از بیرون بخیه نخوره یا استاپدکتومی کرد…وایا بعد از عمل میتونم به کارم ادامه بدم

  1. سلام آقای محمد
   عمل استاپدکتومی برای بیماری اتواسکلروزیس از پشت گوش انجام می شود و بعد از عمل جراحی وخوب شدن جای بخیه ها معمولا خیلی قابل دید نیست و بعد از عمل هم شنوایی شما بهتر شده وبه زندگی عادی برمی گردید نگران نباشید

 56. سلام….بعداز عمل گوشم مشکلی با صدای شلیک اسلحه نداره؟واینکه تو چندین سایت نوشته بود از طریق مجرای گوش و با کنار زدن پرده گوش انجام میشه

 57. منظورم اینه:عمل رکاب‌برداری تحت بیهوشی عمومی و نیمه بیهوشی قابل انجام است. این عمل از طریق داخل کانال گوش انجام می‌شود. جراح از طریق کانال گوش پرده صماخ را به کناری زده و استخوان رکابی تثبیت شده را برمی‌دارد و به جای آن پروتز مخصوصی را کار می‌گذارد که همان نقش استخوان رکابی را ایفا می‌کند. سپس داخل کانال گوش بیمار پانسمان مخصوص قابل جذبی به نام ژلفوم گذاشته می‌شود از این‌رو بیمار تا یک هفته بعد از عمل بهبود شنوایی قابل توجهی را احساس نمی‌کند.

  1. سلام آقای محمد
   وقت شما خوش
   بعد از عمل اتواسکلروز معمولا توصیه می شود از محیط دارای صدای غیر مجاز از جمله صدای انفجار وشلیک پرهیز شود
   وجود وزوز حتی بعد از عمل هم دور از انتظار نیست .

 58. و اخرین سوال اینکه تا چند دیسبل افزایش شنوایی پس از عمل به دست میاد معمولا

 59. سلام. آقای دکتر من 91 استاپدکتومی گوش راست و 92 گوش چپ انجام دادم . (دکتر خرسندی ) . الان بعد از 3 سال توی گوش راستم صدای باد احساس می کنم ؟ به نظر شما چی می تونه باشه ؟

  1. جناب آقای حمید سلام عصر شما بخیر
   وجود وزوز حتی بعد از عمل دور از انتظار نیست

 60. سلام.
  من حدود 3 هفته پیش جراحی گوش انجام دادم. و تورب در گوش چشم گذاشته شد. اما تغییری در شنواییم ایجاد نشده و هنوز گوشم کیپ هست .و هیچ صدایی را با گوش چپم نمشنوم. به نظر شما همیشه اینطور میمونه یا به مرور میتونم بشنوم.

  1. جناب آقای /سرکار خانم ف
   سلام بعد از عمل اتواسکلروز معمولا شنوایی بهتر می شود
   اگر بعد از دوهفته شنوایی شما بهتر نشده حتما آزمایش شنوایی انجام و به همرا آزمایشات شنوایی قیل از عمل به پزشک جراح خود مراجعه فرمایید

 61. سلام جناب، ممنون از مقاله تون.. ازتون راهنمایی میخواستم.. من دختری 25 ساله ام که دوساله به این بیماری مبتلا هستم، امروز بیمارستان امیراعلم بودم و درخواست عمل کردم، بهم نوبت دادن واسه یکسال بعد!! گفتن هزینه اش هم میشه 500 هزار تومن، اما هم خیلی دیره و هم اینکه اصلا درست به آدم جواب نمیدادن و گفتن تو انتخاب پزشک هم خودشون تصمیم میگیرن
  میخواستم بپرسم هزینه ی عمل تو بیمارستان دی چقدره؟ شما اطلاعی دارید؟ خواهشا کمکم کنید، این بیماری باعث شده من سرکار نرم و از ازدواج فرار کنم و ارتباطم خیلی دچار مشکل شده، خیلی دارم اذیت میشم، واقعا شنوایی نعمت بزرگیه.. تعریف دکتر یزدانی رو زیاد شنیدم تو بیمارستان دی. فقط اگر از هزینه ی تقریبی اطلاعی دارید کمکم کنید

  1. سرکار خانم پری سلام
   متاسفانه از هزینه های عمل جراحی در بیمارستان های خصوصی اطلاعی ندارم

  2. پری خانم سلام من دیروز تو بیمارستان عمل شدم توسط سرکار خانم یزدانی، تا بحال که کارشون عالی بوده تا ببینیم شنواییم چقدر برمیگرده، در مورد هزینه تقریبا ۵ میلیون، ولی ارزششو داره امکانات عالی بود. با آرزوی شفای همه مریضا

   1. سلام آقای دکتر.من 5سال پیش بدلیل اتواسکلروزیس گوش چپم رو عمل کردم.اما متاسفانه بدلیل استفاده از استخر شنوایی ش به طوری ناگهانی از دست رفت و در ضمن اون سروصداهای مختلف و وزوز زیادی در گوشم ایجاد شد.مشکل حادتر دیگه اینکه جملات و کلملات به شکل واضح برای من قابل درک نیست و همون اندک شنوایی به شکل جیغ جیغ یا شبیه خش خش ویا صدای اسپیکر خش دار به گوشم میرسه…به دکتراهای زیادی که مراجعه کردم در نهایت گفتن پروتز بدیل فشار آب کمی به عقب رفته..سوالم اینکه که آیا با جراحی مجدد شنوایی م برمیگرده؟ چند درصد احتمال خوب شدن هست ؟ چون بمن گفتن با این کیفیت صدا ؛سمعک هم مشکل شما رو حل نمیکنه بدبیل بد شنوایی!
    متاسفانه گوش راستم هم 80 درصد شنوایی شو از دست داده به دلیل همین بیماری و در نوبت عمله و گفتن هم عصب هم حلزون رو مقدار کمی درگیر هم کرده..خیلی افسرده و کلافه شدم…بابت گوش راستم هم به شدت نگرانم و از عواقب احتمالی میترسم.از طرفی چون دانشجوی ارشد و شاغلم خیلی حیاتیه برام که شنوایی مو بهبود ببخشم…آقای دکتر شما توصیه عمل میکنید ؟ چند درصد امکان بهبودی در من هست ؟ کلا با شرایط من چه راهی رو برام پیشنهاد میکنید؟
    خیلی خیلی ممنون میشم اگر وقت تون رو اختصاص داده و کمکم کنید….انشاالله دست خدا پشت و پناه شما و زندگی تون باشه …??

    1. سرکار خانم سارا رضایی
     سلام وقت شما بخیر
     متاسفانه بدلیل حرکت ناگهانی و فشار آب نتیجه عمل ازبین رفته و چاره ای جز عمل محدد نیست اما بعد از عمل هم ممکن است نتیجه خیلی مطلوبی حاصل نشود وشما به سمعک نیاز داشته باشید انشالله صدای وزوز و کیفیت نامطلوب صدا بعد از عمل برطرف خواهد شد

     1. سلام مجدد آقای دکتر…
      خیلی ممنونم که وقت گذاشتید و وپاسخگو بودید…من بازم به دکترهای دیگه مراجعه کردم…دکتر یزدانی با معاینه ی گوشم گفتند که پرده و پروتز در گوش من سالم هست و حابجا نشده و همینطور اینکه گوشم چرک و عفونت نداره…گفتن عصب گوشت از بین رفته…دارم دیوانه میشم…توی شوک و بهت و ترس به سر میبرم…گفتند داروهای کورتونی باید مصرف کنم تا ببینیم چی پیش میاد…آقای دکتر بنظر شما اگه عصب از بین رفته باشه..امکان احیای مجدد شنوایی هساگت یا خیر؟ یا اگر خدای نکرده من شنوایی م بخاطر آسیب عصب از بین رفت…من چیکار باید بکنم ؟
      آیا کاشت حلزون گوش گزینه ی درمانی هست برای من ؟ خواهش میکنم راهنماییم کنید…دارم دیوانه میشم…?

  3. در ضمن تو امیر اعلم اساتید عمل نمیکنن فقط ناظرند، بیشترشون تو بیمارستان دی هستن همچنین دکتر یزدانی, من بعد عمل اصلا حالت تهوع نداشتم، فقط سرگیجه دارم و گوش راستم سوت ممتد داره که امیدوار بهتر شده

  4. سلام پري
   منهفته گذشته اين عمل رو انجام دادم در بيمارستان خصوصي شوريده و قيمت جراحي گوش راستم شد ٨ ميليون تومان. شنواييم بسيار خوب شده و همه اطرافيان به وجد اومدن چون ٢/٥ سال بود كه مبتلا شده بودم. جراحم دكتر متصدي بود و عملم بسيار راضي كننده بوده خدا رو شكر. اين قيمت در دي حدود ٩ تا ١٠ تومن هست

  5. من آذر ۹۸ عمل کردم هزینه عملم نزدیک ۱۲ میلیون شد توو بیمارستان شوریده اما دی ۱۷ میلیون میشد

 62. باسلام ضمن تشکر از شما جناب دکتر بنده حدود 5 سال هست که دچار وزوز ممتد گوش در هر دو گوش هستم و شنوایی هر دو گوشم هم کم شده40 و60 ولی بجز اوایل که یکی دو بار به دکتر مراجعه کردم و انها هم گفتند ارثی است و هیچ درمانی ندارد دیگر کلا ناامید شده و حدود 4 سال است که به دکتری مراجعه نکرد ه امو کلا نا امید و بیخیال زندگی شدم تا امروز که کاملا اتفاقی وارد صفحه شما شدم و مطالب شما و نظرات دوستان را خواندم میخواهم بدانم ایا امیدی هست ایا ممکن هست با جراحی مشکلم حل شود چه علایم اولیه باید داشته باشی که امید به جراحی باشد

  1. جناب آقای امیر
   سلام
   با توجه به اینکه علاوه بر وزوز ،کم شنوایی هم دارید استفاده از سمعک خصوصا سمعک های دارای مدار پوشاننده وزوز بسیار کا آمد است

 63. باسلام خدمت دوستان وجناب دکتر ۲تا سوال دارم اول اینکه من ۳۱سالمه وار زمانیکه یادم میاد افت شنوایی داشتم که گوش راستم خیلی بیشتره اخیرا پیش یکی از ادیولوژیست های باتجربه رفتم که بهم گفت افت شنواییم ترکیبیه یعنی هم ناشی از کاهش شنوایی حسی عصبی و هم ناشی از اتو اسکلروز هست ولی گفت عمل فایده ای نداره وبعد چند سال پروتز کاراییش از بین میره وبهم سمعک جدیدتری پیشنهاد داد بنظرتون عمل برای من نتیجه میده؟ پیش کدوم دکتر برم؟وهزینه اش حدودا چقدره؟گوش راستم حدودهفتاد دسی بل کاهش شنوایی داره وگوش چپم حدود چهل وپنج دسی بلسوال دومم اینه که پسر دوساله ای دارم که موقع تولد ودوماه بعد تولد آزمایش شنوایی سنجی داد که نرمال بود الان نگرانم که اون هم با مشکل من مواجه بشه خواهش میکنم راهنماییم کنید خیلی این بیماری نگرانم کرده وخیلی برای پسرم هم نگرانم با تشکر

  1. جناب آقای عبدالله
   سلام در مورد عمل جراحی تصمیم پزشک گوش والبته تصمیم شما از همه چیز مهم تر است
   اگر پزشک احتمال بهبود شنوایی ندهد استفاده از سمعک تنها راه خواهد بود

 64. باعرض ادب وسلام محضر استاد دکترگورابی
  دربیماری اتاسکلروزآیا سمعک تازمانیکه فرد درقید حیات باشدافت شنوایی راجبران میکند یا تازمانیکه چسبندگی استخوان بطورکامل انجام گردد.
  درصورت امکان استدعادارم پاسخ فرمائید .
  از لطف بی دریغ جنابعالی سپاسگزارم

  1. سرکار خانم /جناب آقای شکریان
   سلام
   در افرادی که عمل جراحی موفق آمیز نباشد حتما سمعک کمک کننده است وتا زمانیکه کم شنوایی وجود دارد سمعک بهترین وسیله کمک شنوایی است

 65. سلام آقای دکتر
  من حدود 10 روز پیش عمل استاپدکتومی بروی گوش چپ انجام دادم و پس از 5 روز پانسمان بیرونی را برداشتم ولی هنوز داخل گوشم کیپ و انگار چیزی نمی شنوم و همیشه بر حسب عادت بینی ام رو باد می کنم ، آیا لازمه که قبل از مراجعه به پزشک جراح ،آزمایش ادیومتری داشته باشم و این سیر طبیعی بهتر شدن شنوایی تا کی طول می کشه
  متشکرم

  1. حناب آقای حسین
   سلام
   علائمی که ذکر کردید بعد از عمل طبیعی است انشالله شنوایی شما بهتر خواهد شد
   درخواست ادیومتری جدید را بهز ویزیت پزشک انجام دهید

 66. ممنون از دوستانی که جوابم رو دادند، آقا احسان و آقا نوید
  من پس فردا قراره تو کلینیک دی ویزیت شم و وقت عمل بگیرم، بهم گفتن تو بیمارستان دی 5 میلیون میشه اما اگه تو کلینیک عمل کنن 3.5 میلیون، نمیدونم چه فرقی میکنه..
  امیدوارم همه ی بیمارا بخصوص کسایی که این صفحه رو میخونن بیماریشون برطرف شه و بتونن بهترین شنوایی رو داشته باشن و لذتش رو ببرند.. برای من هم دعا کنید

  1. سلام پری جان پیش کدوم دکتر عمل کردی چقدر برات تموم شد؟ شنواییت چطور شد ؟ ممنون اگه جواب بدی

  2. سلام خانم پری
   میشه بگید جراحی گوش شما الان در چه وضعی هست؟ من هم قراره در بیمارستان دی زیر نظر دکتر شریفی محترم جراحی گوش انجام بدم

 67. با عرض سلام، من 9پیش عمل استاپدوکتومی گوش چپ رو انجام دادم خداروشکر شنواییم خوب شده اما گاهی اوقات احساس درد دارم،آیا مشکلی هست لطفا راهنماییم کنین؟

 68. سلام آقای دکتر
  دو هفته ست عمل استاپدکتومی راست انجام دادم، حال عمومیم خوبه سرگیجه ام رفع شده، مصرف مشروب منع پزشکی داره؟

 69. سلام آقای دکتر
  آیا پروتز تفلون پیستون که به جای استخوانچه رکابی کار می ذارن کار میکروفون رو انجام می ده چون من حدود 17 روز پیش عمل استاپدکتومی گوش سمت چپ انجام دادم که پس از ساکشن نمودن باقی مانده پانسمان پرده گوش
  شنواییم بسیار خوب شد و انگار صداها از طریق میکروفون و اسپیکر پخش میشه ، آیا این مورد طبیعیه
  و تا کی هنگام حمام کردن باید داخل گوش پنبه آغشته به وازلین بذارم و سپس با سشوار هوای سرد اونو خشک کنم و همینطور تا کی باید مراقب باشم تا به سرم ضربه نخوره مثل فوتبال بازی نکردن
  ممنون از شما آقای دکتر که زحمت می کشید
  متشکرم

 70. با سلام
  دکتر گورابی من پارسال استاپدکتومی انجام دادم ولی پروتز جابجا شد- میخام بدونم با عمل دوباره شنواییم برمیگرده؟
  ضمنا گوش دیگمم افت عجیبی پیداکرده مجبور شدم براش سمعک بگیرم تا زمانی که بتونم عمل کنم

  1. سرکار خانم زهرا
   لطفا جهت تهیه سمعک اقدام نمایید در مواردی که عمل موفقیت نداشته باشد سمعک بهترین راه حل است

 71. یاداور میشم که سمعک برای گوش عمل شده ام جواب نداد واسه همین واسه گوش دیگم سمعک گرفتم تا لااقل شنواییم بره بالا . خدا میدونه اون دکتر با گوشم چه کرده.

  1. سرکار خانم زهرا
   سلام
   توصیه ما استفاده دو گوشی از سمعک است
   گوشی که کم شنوایی دارد و تحریک شنوایی نشود باقیمانده شنواییش حفظ نمی شود ولذا تاکید بر دو سمعک داریم

  1. سرکار خانم زهرا
   سلام هرینه عمل جراحی را از پزشک جراح و بیمارستانی که قرار است د ر آن جراحی انجام شود سئوال فرمایید

 72. با عرض سلام خدمت دوستان و جناب آقای دکتر
  من چندین ساله این مشکل دارم و الان تصمیم گرفتم که عمل کنم و چندین دکتر هم مراجعه کرده ام ولی چون ریسک عملی که دارم خیلی بالاس دنبال یه دکتر خوب و با تجربه میگردم…
  از دوستان اگر کسی تجربه عمل موفقیت آمیز داره اسم و آدرس رو برام لطف کنه ممنون میشم.
  انشالله به امید شفای همه بیماران

 73. با سلام و احترام حضور جناب آقای گورابی
  من 8 ماه پیش عمل استاپدوتومی روی گوش چپ انجام دادم و به جای رکابی پروتز گذاشتم تا حالا خوب بودم فقط به تازگی احساس کیپ بودن دارم و این که صدا رو متفاوت از قبل میشنوم .
  لطفا بفرمایید دلیلش چیه
  ممنون از راهنمایی تون

  1. جناب آقای محمد
   سلام
   روز شما هم بخیر
   عمل جراحی استاپدکتومی گاهی در بعضی افراد جواب کاملی نمی دهد و کم شنوایی انتقالی برمی گردد در این موارد استفاده از سمعک توصیه می شود

 74. سلام آقای دکتر
  آیا پروتز تفلون پیستون که به جای استخوانچه رکابی کار می ذارن کار میکروفون رو انجام می ده چون من حدود 3 ماه پیش عمل استاپدکتومی گوش سمت چپ انجام دادم که پس از ساکشن نمودن باقی مانده پانسمان پرده گوش
  شنواییم بسیار خوب شد و انگار صداها از طریق میکروفون و اسپیکر پخش میشه ، ولی بعد از مدتی انگار کمی از شنوایی روزهای اول کم شده آیا این موارد طبیعیه ؟
  و تا کی هنگام حمام کردن باید داخل گوش پنبه آغشته به وازلین بذارم و سپس با سشوار هوای سرد اونو خشک کنم و همینطور تا کی باید مراقب باشم تا به سرم ضربه نخوره مثل فوتبال بازی نکردن
  ممنون از شما آقای دکتر که زحمت می کشید
  متشکرم

  1. جناب آقای حسین سلام
   روز شما بخیر
   تفلون پیستون استفاده شده در عمل جراحی نمی تواند مانند میکروفون عمل کند چون سیستم الکترونیکی ندارد
   اما بدلیل اینکه بعنوان واسط صدا را به گوش داخلی شما هدایت می کند شنوایی شما را بهتر کرده است
   گاهی بتدریج این انتقال کمتر می شود که در بسیاری از موارد طبیعی است
   در مورد گذاشتن پنبه آغشته به وازلین باید بدانید آیا زخم روی پرده صماخ شما بهبود یا فته یا نه اگر بهبود یافته باشد دیگر نیازی نیست
   همیشه ضربه به سر خطر ناک است وقتی این عمل جراحی انجام شده باشد باید بیشتر مراقب بود

 75. باسلام.دکترمن 31سالمه از بدو تولد با مشکل شنوایی درگیربودم. همیشه هم تحت نظر دکترهایی چون پرفسور خالصی دکتر حکمت آرا وغیره بودم.بیماری من رو چسبندگی تشخیص دادن.اما ریسک عمل رو قبول نکردن چون گفتن احتمال فلج شدن صورت هست.به مرور شنوایی ام بدترشد طوریکه الان نزدیک 16ساله ازسمعک استفاده میکنم.سال 90درپی کاهش ناگهانی گوش راستم به بیمارستان امیراعلم مراجعه کردم.دکتر خرسندی شخصا جراحی اینجانب رو بعهده گرفتن اما متاسفانه بدلیل فیکس شدن استخوانچه ها و درگیری عصب نتونستن پروتز رو برام کاربذارن.حتی دکتر متصدی و دکتر برغعی هم بهم گفتن احتمالش پنجاه پنجاه هست.با توجه به درگیری هردوگوش و اینکه مجددا سوت کشیدن دو گوشم شروع شده و جراحی که روی گوشهای من جواب نمیده و حتی سمعکی که فقط صدا رو میرسونه نه درک گفتار.نظر شما چی هست؟علم سلولهای بنیادی میتونه جوابگوی نیاز من باشه؟حقیقتا دارم پرونده هامو اماده میکنم برم کشور دیگری برای درمان.چون نمیتونم شاهد از بین رفتن سلامتیم باشم.متاسفانه کارم رو بخاطر همین کاهش شنوایی از دست دادم.لطفا راهنمایی کنین.اگر راه جدید یا درمان نوینی میخواد ارائه بشه من پیشقدم بشم برای درمان.ممنونم

  1. سرکار خانم هدی سلام وقت شما بخیر اگر از سمعک اسنفاده می کنید می توانید از سمعک های دارای مدار پوشناننده وزوز استفاده کنید در بسیاری از موارد موفقیت آمیز بوده است

 76. سلام‌اقای دکتر این‌ چسبندگی‌ گوش آیا در هنگام زایمان هم میتونه پدیدار بشه؟ ینی هنگام خروج‌ جنین گوشش در وضعیت بدی قرار بگیره و به این‌بیماری مبتلا بشه.؟
  بعد در این وضعیت عمل چگونه است ایا بهبود میابد بعد چهل سال؟

 77. سلام , جناب دکتر
  بعلت ماهیت این بیماری تصمیم برای جراحی یکم سخته ( ریسک جراحی ،محدودیتهای که ممکنه بعد از جراحی ایجاد بشه ، نتیجه ) چندتا سوال داشتم که ممکنه دغدغه دوستان هم باشه ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  ممکنه بعد از جراحی بیمار دچار عدم تعادل دائمی بشه
  من مربی شنا هستم آیا بعد از جراحی میتونم به کارم ادامه بدم انتخاب زمان مناسب(تابستان ، زمستان ) تو نتیجه جراحی میتونه تاثیر داشته باشه و سوال آخر اینکه اگر کسی نخواد ریسک جراحی رو بپذیرد پیشرفت بیماری طبق آمار تا کجاست ؟امکان از دست دادن کامل شنوایی هست ؟

  1. جناب آقای منصور سلام
   در انجام عمل جراحی اتواسکلروز احتمال نشت مایع گوش داخلی واختلال تعادل وجود دارد و بعد از عمل کسی که مربی شنا باشد باید احتمالا از حرکات سنگین ورزشی از جمله شیرجه اجتناب نماید اگر قصد عمل نداشته باشید تنها چاره بهر بردن از سمعک است ودر بسیاری از موارد روند بیماری در نقطه ای متوقف می شود

 78. سلام خدمت همه دوستان و دکتر عزیز، من مشکل اتو اسکلروز دارم دکتر تشخیص عمل داده و 85 درصد احتمال خوب شدن هست و من بشدت میترسم از جراحی نمیدونم انجام بدم یا نه

  1. سرکار خانم مهلا میرزایی
   سلام
   انشالله عمل شما موفقبت آمیز خواهد بود نگران نباشید

 79. با سلام و عرض احترام
  ضمن قدردانی از احساس مسئولیت و وقتی که برای بیماران می گذارید ، بنده ۲ سال است که بیماری اتواسکلروز ۲ طرفه را تجربه می کنم با صدای اضافه در گوش ، طی این زمان شنوایی بنده کاهش ملموسی نداشته و نظر برخی پزشکان بر عمل و برخی دیگر به ادامه کنترل و استفاده از سمعک در زمان مورد نیاز است. حدود یک هفته پیش پس از شنا و شیرجه و ماندن در زیر آب احساس سرگیجه به علائم بنده اضافه شده ، چیزی که طی سالهای اخیر با آن مواجه نبوده ام. با آزمایش کامل خون فاکتورهای مرتبط را کنترل کردم و مشکل مربوط به آنها نبود. کمی تاری دید و ضعف بینایی را پس از ماه رمضان تجربه می کنم. سوال بنده این است که سرگیجه اضافه شده می تواند ناشی از ماندن سر زیر آب و فشار وارده به گوش باشد و یا ناشی از ضعف چشم و یا این علامت در ادامه علامت های بیماری اصلی است که با تاخیر بروز کرده است. لطفا راهنمایی بفرمایید چگونه با مشکل جدید ( سرگیجه ) مواجه شوم. در خصوص سمعک های پوشاننده وزوز نیز لطفا بهترین مراکز را نام ببرید . ممنون و سپاسگزار

  1. جناب آقای محمد با سلام و تشکر
   مشکل سرگیجه وتاری دید شما بعید است به مشکل اتواسکلروز ارتباط پیدا کند لطفا در اسرع وقت به پزشک متخصص نورولوژیست مراجعه فرمایید
   برای بحث سمعک و پوشاننده وزوز هم در مرکز تخصصی شنوایی وسمعک ایرلایف 021-66461819 در خدمت شما هستیم

 80. با سلام خدمت آقای دکتر
  بنده از هر دو گوش دچار اتواسکلروز می باشم که حدود شش ماه پیش گوش سمت چپ رو عمل کردم که شکر خدا موفقیت آمیز بود آیا نیاز هست تا قبل از رسیدن به عصب گوش سمت راست هم عمل بشه و اگه عمل بعدی هم موفق باشه آیا تاثیر بیشتری در بهتر شنیدن داره
  از زحمات شما متشکرم

 81. سلام آقای دکتر
  ببخشید من به خاطر عفونت زیاد استخوانچه سندانی گوش راستم ازبین رفت و جراح محبور شد هارجش کنه و گفتند اگه عفونت برطرف بشه پروتز میزارد،میخواستم بدونم عمل پروتز چجوریه و چقدر هزینه میخواد؟ آیا شنوایی ام بهترمیشه؟
  ممنون میشم جوابمو بدین

  1. سرکار خانم س. الف
   سلام
   انشالله با گذاشتن پروتز در عمل اتواسکلروزیس مشکل شنوایی شما تا حدود زیادی حل خواهد سد
   هزینه عمل را هم از پزشک خود وبیمارستان مربووطه سئوال بفرمایید

   1. سلام آقای دکتر
    ببخشید میخواستم بدونم آیا امکان اینکه گوش چپم که الحمدلله سالم هست دجار ایکلروزیس بشه،خیلی نگرانم؟
    آیا امکانش هستکاشت پروتز سمعکی بشم؟
    ممنونم از واسه تون بعد از

 82. باسلام خدمت شما
  من96/04/21 عمل اتواسکلروز انجام دادم می خواستم ببینم ورزش می تونم بکنم یانه

  1. سرکار خانم هنگامه
   سلام معمولا در عمل اتواسکلروزیس توصیه می شود از حرکات ناگهانی و حرکات سنگین ورزشی اجتناب شود

 83. باسلام من یک ماه پیش عمل اتوسکلروز گوش میانی انجام دادم اقای دکتر گفتن برای باز کردن پانسمان داخل گوش 45 روز بعد مراجعه کنم به نظر شما طولانی نیست ومشکلی برای گوشم پیش نمیاد با تشکر

 84. سلام دکتر گورابی خداوند بر عزت شما بیفزاید خیلی ممنون که مرهمی بر درد مردم شده ای.دکتر من نیز تازه متوجه شدم دچار بیماری اسکلروز هستم.گوشهام دیگه دارند منو اذیت میکنند . دکتر میخواستم پزشک یا پزشکان قابل و متبحر این رشته رو در شهر تبریز برام معرفی بفرمایید . من به چند دکتر مراجعه کرده ام درست حسابی راهنمایی نشده ام .قبلا از حسن همراهی و همدردی شما کمال تشکر را دارم.لطفا هر چه زودتر منو راهنمایی بفرمایید . ممنون

  1. جناب آقای ناصر حضرتی
   سلام
   پزشکان گوش خوبی در تبریز هست که می توانید به آنها اعتماد کنید هرکدام برای شما آرامش بیشتری می دهد به ایشان اعتماد کنید ونگران نباشید

 85. سلام ، من 28 ام شهریور وقت جراحی اتواسکلروز گوشم رو دارم برای تهیه پروتز (پیستون تفلون ) به پیشنهاد آقای دکتر امیر آبادی (برند ریچارد ) دچار مشکل شدم من ساکن شیرازم و این برند اونجا گیر نمیاد از جناب آقای دکتر و دوستان خواهش میکنم اگر کسی اطلاع داره من تهران از کجا میتونم آمار بگیرم ممنون میشم بهم آدرس بدین خصوصا دوستان که قبلا جراحی داشتن پروتز رو از کجا تهیه کردن ، ممنون از همگی

 86. سلام دکتر
  من از نوجوانی این بیماری را در گوش راستم داشتم 18 سالگی متوجه بیماری ام شدم
  الان 31 سالمه گوش چپم شنوایی عالیه
  ولی گوش راست حدودا 50 درصد کاهش شنوایی دارم
  دکتر تخصص هم پیشنهاد عمل داده بهم
  آیا برای گوش چپم هم این مشکل ایجاد میشه؟
  درصد موفقیت چقدر است؟

  1. جناب آقای احسان سلام
   بعید است اتواسکلروز از نوجوانی شروع شود اما انشالله اگر واقعا اتواسکلوروزیس تشخیص داده شده بعد از عمل جراحی موفق شنوایی شما بهبود پیدا می کند

 87. با سلام
  شوهرم 2 سال پیش عمل اتواسکروزیس روی گوش چپ داشته و خوشبختانه هم صدای وزوز گوش از بین رفته و هم شنوایی او به خوبی باز گشته و بعد از عمل هم هیچ مشکلی نداشت.
  4 روز پیش روی گوش راستش نیز عمل اتواسکروزیس انجام شد. هنوز پانسمان روی گوشش قرار دارد. گوش راست او برخلاف گوش چپش قبل از عمل صدای سوت یا وزوز نداشت. اما متاسفانه بالافاصله بعد از به هوش آمدن از سوت کشیدن گوش راستش که تازه عمل شده بود شکایت داشت. شنوایی گوش راستش کمی بهتر شده اما بعد از گذشت 4 روز هنوز از سوت کشیدن گوش خود بسیار عصبی است و در صورتیکه کمی سر و صدا در محیط باشد صدای سوت گوش راستش بسیار بیشتر میشود.
  آیا این سوت کشیدن بعد از عمل طبیعی است و چند روز طول میکشد که سوت کشیدن گوش قطع شود؟ اگر صدای سوت قطع نشود باید دوباره عمل شود؟
  لطفا زودتر پاسخ دهید چون متاسفانه تا چند روز آینده به جراح وی دسترسی نداریم و بسیار نگرانیم.
  با تشکر از شما

  1. سرکار خانم سارا با سلام
   با پوزش از تاخیر در پاسخ انشالله تا الان مشکل وزوز ایشان حل شده باشد

 88. با سلام و احترام
  ضمن قدردانی از وقتی که می گذارید . بنده حدود ۲ سال است که مبتلا به اتو اسکلروز دو طرفه شده ام ولی در به جز صداهای پایین مشکلی در شنوایی ندارم و تقریبا افت شنوایی ثابت شده ولی هر دو گوش دارای زنگ است که در سکوت آزار دهنده است . آیا با توجه به ثبات بیماری به عمل فکر کنم و یا سمعک را انتخاب کنم ؟ و سوال اصلی آیا عوارض بعد از عمل زیاد نیست و شما که در این حوزه تجربه دارید افرادی که عمل موفقیت آمیز داشته اند تا چند سال بدون مشکل بوده اند و اینکه آیا هر دو گوش را میتوان عمل کرد یا یک گوش را برای موارد خاص نگه می دارند چون اگر من فقط یک گوش را عمل کنم عملا باز هم صدای زنگ یک گوش باقی خواهد بود . من شنیده ام که در اثر ضربه یا سفر هوایی یا عفونت و سرماخوردگی بعد از چند سال پروتز نتایج مثبت اولیه را نخواهد داشت . بیشترین موردی که شما سراغ دارید که بعد از عمل براحتی ادامه داده است چند سال بوده ؟ و چرا کسی در خصوص ریسک ماندگاری عمل موفقیت آمیز آماری نمی دهد

  1. جناب آقای محمد سلام از لطف شما متشکرم
   در ببسیاری از موارد عمل اتواسکلروزیس موفقیت آمیز است ودرمواردی هم کمتر موفق یا ناموفق بوده است به شرایط سنی و مراقبت های بعد از عمل هم بستگی دارد در صورت عدم موفقیت یا وجود منع برای عمل جراحی ،حتما استفاده از سمعک مفید است ومی تواند تاحدود زبادی وزوز گوش را نیز بپوشاند

 89. لطفا در خصوص سمعک نامرئی هم توضیح بفرمایید . آیا سمعکی وجود دارد که اصلا دیده نشود و یا بالاخره یک سیم رادار مانند در گوش هویدا خواهد بود ؟ آیا تکنولوژی سمعک کاشتنی در ایران وجود دارد ؟ بنده با دیده شدن سمعک مشکل جدی دارم

  1. جناب آقای محمد تمام سمعک های درون گوشی ظریف و کمتر قایل دید هستند در ایران خوشبختانه تمام سمعک های بروز دنیا وجوددارد و اگر طعم صدا بچشید هرگز سمعک را رها نخواهید کرد

 90. با سلام
  جناب دکتر آیا با انجام عمل اتواسکلروز و موفقیت آمیز بودن آن دیگر نیازی به سمعک نیست یا این عمل صرفا زمان استفاده از سمعک را به تعویق می اندازد ؟

  1. جناب آقای عرفان سلام
   در اکثر عمل های موفق نیازی به سمعک نیست مگر آنکه پیرگوشی هم به آن اضافه شود

 91. سلام وقتتون بخیر ، سپاس گزارم بابت مطلب کامل و جامعی که در اختیار ما گذاشتید ، من هم از این بیماری رنج میبرم ، چندسال پیش گوش راستم را عمل کردم وخیلی راضی هستم ولی متأسفانه الان دوسالی هست که شنوایی گوش چپم کم شده تصمیم دارم عمل کنم ولی میترسم و نمیدونم کدوم دکتر متخصص این عمل جراحی ، چون شنیدم اگر دکتر اشتباه کنه منجر به قطع عصب صورت و فلج شدن صورت میشه ، مخصوصا اگه چسبندگی داشته باشه ، خواهشمندم من را راهنمایی کنید .

  1. سرکار خانم /جناب آقای ایسنا سلام از توجه شما متشکرم
   انشالله عمل گوش چپ هم موفقیت آمیز خواهد بود لطفا نگران نباشید

   1. سپاسگزارم ، اگه براتون مقدور دکتری بهم معرفی کنید که متخصص این جراحی باشه ،سپاسگزارم .

 92. سلام ببخشید من دختری 17 ساله هستم دوباره فهمیدم آن شنوایی انتقالی دارم قرار توسط آقای دکتر خرسندی عمل بشم ایشون گفتم باید عمل بشم امانوبت عملمو دربیمارستان امیر اعلم برای سال بعد دادن ایا راهی نیست که نوبت عملو برای جلو بندازم لطفا کمکم کنم

  1. سرکار خانم مهسا
   سلام متاسفانه دربیمارستان های دولتی وقت ها طولانی است و کاری نمی شود کرد

 93. سلام من 3ماه پیش عمل اتواسکلروز انجام دادم ولی شنوایی من بعد عمل ثابت نیست به خصوص وقتی داخل خودرو در مسافرت باشم شنواییم خیلی کم میشه ایا علت این کم شنوایی چیست باتشکر

  1. جناب آقای مسعود
   سلام شنوایی شما نباید متغیر باشد یا باید روبه بهبود باشد یا روبه کاهش وبا ثابت بماند اینکه می فرمایید متغیر است حتما با پزشک خودمشورت کنید

 94. سلام ببخشیدیه سوال آیاراست میگنکه تو بیمارستان امیر اعلم خود استاد خورسندی عمل نمیکنه فقط ناظرهست خیلی نگرانم لطفا پاسخ بدید وراستی استاد گفته خودم عمل میکنم اونوقت بازخودش عمل میکنه یانه

 95. سلام
  به تازگی متوجه شدیم که همسرم مشکل اسکلروزیس در گوش راست دارد,گوش چپ کاملا سالم است و هیچ مشکلی ندارد,ابتدا فقط کاهش شنوایی بود اما مدتی است که صدای وزوز به آن اضافه شده,همسرم ۳۲ سال سن دارد,آیا ممکن است گوش راستش هم بعد از مدتی دچار مشکل شود؟همسرم نوبت عمل دارد و کارش در یک محیط پر سر و صداست,ممکن است سر و صدای زیاد دستگاه های کارخانه بر شنوایی گوش عمل شده تاثیر بگذارد؟در صورتی که بعد از عمل گوش دیگر هم دچار مشکل شود عمل بهتر است یا سمعک؟سپاس

  1. سرکار خانم رها
   سلام معمولا اتواسکلروز هردو گوش را باهم درگیر می کند انشالله در مورد همسر شما اینچنین نباشد اتواسکلروز و مشکلات شنوایی ناشی از آن به کار در محیط پر سروصدا هم ارتباطی ندارد اما کار در محیط دارای صدای بیش حد محاز می تواند کم شنوایی مضاعف ایجاد کند که باید تا حدممکن از این صدا ها پرهیز نموده وبا لااقل از گوشی های محافظ استفاده شود

   1. ممنون از پاسخ شما,طبق آزمایشات شنوایی سنجی خداروشکر گوش چپ سالم گزارش شده,پزشک مربوطه هم اشاره کرده که هردو گوش را درگیر می کند اما بازهم تشخیص اتواسکلروز داده شده,یعنی نیاز به آزمایشات دیگر دارد یا اینکه برای عمل آماده شود؟ممکن است گوش چپ در ابتدای کم شدن شنوایی قرار داشته باشد یعنی شنوایی آن کم شده اما محسوس نیست؟خیلی نگرانم که چند سال بعد گوش دیگر را درگیر کند و باز هم نیاز به عمل باشد,در این صورت عمل بهتر است یا سمعک؟سپاس

 96. سلام یه سوال داشتم خدمتتون من به بیماری اتواسکلروز مبتلا هستم وقتی من گوش راستمو با دستم میگیرم با گوش دیگرم صدارو خیلی کم می شنوم منباید کدوم گوشمو عمل کنم راهنماییم کنید

 97. باسلام آیا کسی که اتواسکلروز داره عمل راانجام نده ممکن عصب گوش آسیب ببینه یا نه واگه عصب گوش از بین بره سمعک جوابگو هست یا خیر با تشکر

 98. سلام من 3ماه پیش عمل اتواسکلروز انجام دادم ومشکل اختلال چشایی وخشکی وتلخ بودن دهان دارم وخیلی برام سخته لطفا راهنمایی کنیدبا تشکر

 99. سلام آقای دکتر
  حدود 8 ماه پیش عمل استاپدکومی گوش سمت چپم انجام شد که پس از برداشتن پانسمان خیلی واضح صداها رو می شنیدم ولی در حال حاضر احساس می کنم که شنواییم مثل روز های اول نیست و دارم دچار افت شنوایی میشم و انگار صدای وزوز هم دو باره از هر دو گوش میاد همچنین قصد دارم گوش راستم هم تا قبل از اینکه عصبش ضعیف تر بشه عمل کنم آیا این حالت طبیعیه و گوش راست هم عمل کنم ؟
  با تشکر از لطف شما

 100. باسلام ببخشید آقای دکتر به سوال داشتم آیا پروتزی که در عمل جراحی در پشت پرده به جای استخوان رکابی میزارند ایااز بیرون قابل مشاهده هست یانه خیلی نگرانم استرس دارم مبادا این پروتزقابل دیدن باشد لطفا راهنماییم کنید

 101. با سلام و خسته نباشيد
  من بزودي مي خواهم عمل كنم، ميشه بگيد بعد از عمل درد دارد و چه كارهايي نبايد انجام داد؟؟من الان سرباز هستم ، ميخواهم پيش خانم دكتر سعيدي تو بيمارستان بقيعة الله تهران عمل كنم، آيا دكتر خوبي هستن؟ كسي پيش ايشان عمل كرده؟

 102. سوال بعدم اينه آيا در خدمت سربازي من تاثير دارد؟
  ممنون ميشم جواب بديد ، خيلي استرس عمل دارم

 103. سلام خسته نباشید ممنون که وقت میذارید وجواب سوال هامون رو میدید بنده چند ماهی است که وز وز گوش یک طرفه سمت راست دارم دوبار تست سنوایی سنجی انجام دادم بار اول گفتند که پرده گوشم پاره است بعد از سه دوباره تست انجام دادم متخصص راجع به این چیزی نگفت فقط دفتر چه ام رو دید که داروی سر گیجه گرفتم از پزشک عمومی گفتند بخاطر سر گیجه اسید نیکوتینیک دادند دوهفته مصرف کن تا بعدMRIبدم ولی خود کار شناس شنوایی سنجی گفت استخوانچه هات مشکل داره حالا من نگرانم که تومور نداشته باشم لطفا راهنمایی بفرمایید در ضمن سنم بالای ۶۰ است

  1. سرکار خانم منصوره
   سلام در صورتیکه تهران تشریف دارید به مرکز ما مراجعه کنید تا بررسی شود

 104. با سلام من گوش چپم سه
  بار عمل شده یکبار پرده دو بار هم برای پروتز بار اول پروتز از همان اول جواب نداد بار دوم جراحی
  کردن که شاید تکون خورده یا چسبیده بعد عمل دوم کاملا میشنیدم ولی بعد یک هفته باز شنوایی از بین رفت پرده گوش راستم هم سوراخ بود گفتن ترمیم میشه الان که دوباره رفتم میگن سی درصد کاهش شنوایی داری باید پرده گوش جراحی بشه میخواستم بدونم از کجا میشه فهمید که گوش راستم هم نیاز به جایگزین پروتز داره یا نه و ایا برای گوش چپم درمان مجدد وجود داره یا نه ممکنه با عمل دوباره حوب شه
  و چطور میشه یکی با پروتز جواب میگیره یکی نه
  مدتی هم هست صدای باد میشنوم ولی نمیدونم کدوم گوش

  1. سرکار خانم مینا
   سلام
   پزشک معالج شما براساس آزمایشات شنوایی شما و سایقه عمل جراحی شما می تواند تصمیم بگیرد لطفا یه تصمیمیات ایشان عمل کنید

  2. سرکار خانم مبینا سلام
   هر گوش شرایط متفاوتی دارد وممکن است در عمل جراحی پاسخ متفاوتی بدهد
   سنجش شنوایی شما قطعا نیاز یا عدم نیاز شما را به جراحی مشخص می کند و پزشک شما با نظر شما تصمیم گیری می کند لطفا به نظر ایشان اعتماد کنید

 105. سلام آقای دکتر. من فردی 33ساله هستم .که تقریبا از ده پانزده سال پیش شنوایی ام را بصورت تدریجی از دست داده ام والان از سمعک استفاده می کنم اما مشکلات فراوانی دارم.دلیل پیشروی مشکل من فقر و عدم توانایی مالی بود،چون حتی تابه حال به یک متخصص خوب مراجعه نکردم.هر دکتری یه چیزی بهم میگه،چندتاشون گفتن یکی از گوشهات سالمه چطور نمیشنوه؟ گوش دیگه هم ظاهرا سالم ولی شنوایی از دست داده. مثلا وقتی خمیازه می کشم یا سرما می خورم کل شنواییم قطع میشه. آقای دکتر نظر محترمتون را بفرمایید آیا ممکنه من بیماری اتو اسکلروز داشته باشم. یکی گوشهام وقتی یه مدت باهاش کار می کنم درصدی بهتر میشه اما در همون حد. خواهشمندم آقای دکتر جواب مرا هم بدهید اگر امکان داشت به ایمیلم بفرستید. دعاگویتان هستم

  1. سرکار خانم باران
   سلام لطفا به مرکز ما مراجعه کنید اگر کاری از مابرآید در خدمت شما خواهیم بود

  2. سر کار خانم باران
   در صورتیکه تهران هستید به مرکز ما مراجعه کنید اگر بتوانبم حتما به شما کمک می کنیم

 106. سلام . من سال گذشته بدلیل خوردگی استخوانچه گوش رکابی در بیمارستان امام تهران توسط دکتر حامد امامی جراج گوش مورد عمل گوش قرار گرفتم و ایشون پروتز تیتانیوم گذاشتند و بالای 95 درصد شنوایی ام خوب شد . خدا بهش خیر بده. دوستان اگر مشکل مالی دارید برید مجتمع امام بیمارستان ولی عصر آقای دکتر امامی سه شنبه صبح درمانگاه میشینه .خودشم عمل میکنه . نوبت های عملشون هم مثل امیراعلم طولانی نیست . پروتز همه بیمه پایه کامل پولشو میده .

 107. سلام
  پدرمن۴۸سال دارد گوش سمت راستش ب دلیل تومورکاملاشنواییش روازدست داده اماگوش سمت چپش الان مبتلاب چسبندگی استخوان شده،وشنوایی گوشش هم درائمادرحال کم شدنه وایشون ازسمعک استفاده میکنند
  میخواستم بدونم ایا این بیماری به کری مطلق منتهی میشودیاخیر؟
  خواهشمندم پاسخ دهید.

 108. باسلام ببخشید آقای دکتر یه سوال خدمتتون داشتم بنده چند روز پیش به بیمارستان امیر اعلم مراجعه کردم که از اقای دکتر خرسندی خواهش کنم اگه امکانش هست عملم استاپدکتومی گوشمو تو بیمارستان دی انجام بده ایشون از حرف ناراحت شدن گفتن مگه پول اضافی داری میخوای 20 میلیون هزینه کنی بنده از چند متخصصENTهزینه عمل و پرسیدم گفتن 6 و 7 میلیون میشه میخواستم بدونم چرا هزینه عمل استاپدکتومی تو بیمارستان بیشتر هست از بیمارستان امیر اعلم هم نوبت عمل گرفتن ولی برای سال بعد دادن اما من عجله دارم میخوام همان بود انجام بشه من باید چه کار کنم لطفا راهنمایی کنید

  1. سرکار خانم صدف
   باسلام
   در مورد هزینه عمل در بیمارستان های دولتی و خصوصی ما اطلاعات دقیقی نداریم
   اما شاید باید بالاخر ه به پزشک خود اعتماد کنید وهر جایی که امکانش را داشید عمل کنید

 109. سلام آقای دکتر
  حدود 10 ماه پیش عمل استاپدکتومی گوش سمت چپم انجام شد که پس از برداشتن پانسمان خیلی واضح صداها رو می شنیدم ولی در حال حاضر احساس می کنم که شنواییم مثل روز های اول نیست و دارم دچار افت شنوایی میشم و انگار صدای وزوز هم دو باره از هر دو گوش میاد همچنین قصد دارم گوش راستم هم تا قبل از اینکه عصبش ضعیف تر بشه عمل کنم آیا این حالت طبیعیه و گوش راست هم عمل کنم ؟
  با تشکر از لطف شما

 110. با سلام و خسته نباشید
  حدودچهار سال پیش کاهش شنوایی در گوش چیم حدود 30 دسی بل داشتم و الان بعد از چهار سال متوجه شدم که دچار اتوسکلروز هستم و الان گوش چپ حدود 40 دسی بل و گوش راست 30 دسی بل
  به بیمارستان امیراعلم تهران و به آقای دکتر خرسندی مراجعه کردم و عمل جراحی را برای یک سال دیگر صلاح دانستند
  الان دو سوال از حضورتان داشتم که پاسخ دهید ممنون میشوم
  1-با تعویق عمل برای یک سال دیگر احتمال آسیب به عصب وجود ندارد؟
  2-با عمل جراحی آیا بهبودی به صورت موقت است یا دائم ؟
  با تشکر

  1. سرکا خانم آیدا
   با سلام
   عمل اتو اسکلروز در بسیاری از موارد موفقیت آمیز است
   تا زمان عمل خودتان را از شنوایی طبیعی محروم نکنید حتما سمعک استفاده کنید

 111. سلام من ۳۳ سال دارم حدود ۵ شش سال است که کم شنوایی دارم گوش راست بیشتر است خودم احساس صدای نفس کشیدن در گوشم را دارم و خیلی کم بعضی وقتها اکثرا تو ماشین احساس خروج باد با تق کوچکی میکنم و برای چمد لحظه گوشم صاف و شنواییم بهتر میشه خودم احساس میکنم که این مدت زیاد تغییر نکردم دکتر میگه چسپندگی استخوان داری باید عمل جراحی یا سمعک انجام بدی در مورد جراحی و هزینه انجامش اطلاعی ندارم لطفا راهنمایی کنید ممنون

  1. جناب آقای سامان
   سلام
   با این شرح حالی که ارائه دادید احتمالا گرفتگی گوش میانی دارید که با انجام آزمون تیمپانومتری کاملا معلوم می شود لطفا به مرکز شنوایی شناسی نزدیک خود بروید واین آزمون را انحام دهید .

 112. سلام ببخشید دختری 18 ساله ای هستم بنده 6 ماه پیش آزمایش شنوایی سنجی انجام دادم متوجه شدیم که به بیماری اتواسکلروز مبتلا شدم با مراجعه به خدمت آقای دکتر خرسندی ایشون گفتن که باید عمل استاپدکتومی گوش انجام بدم وعمل بنده رو خودشون به عهده گرفتن چند روز پیش بنده عکس همان شنوایی سنجی رو که 6 ماه پیش انجام دادم رو ازطریق تلگرام به چند تا متخصص گوش فرستادم تا کاغذ شنوایی سنجی رو برام تفسیر کنند اوناهم گفتن هم به اتواسکلروز مبتلا هستم وهم عصب گوشم ظاهرا دربعضی فرکانس ها هم ضعیف است وارتباط با اتواسکلروز ندارد پس چرا استاد خرسندی چیزی درمورد عصب گوشم نگفتن اگه عصب گوشم ضعیف هست پس چرا جراحی میکنند علت ضعف عصب گوشم تو این سن وسال چیه به چه دلیلی ضعیف شده اگه عمل اتواسکلروز انجام بدهم شنوایی خوب میشه بعداز جراحی نیاز به سمعک دارم توروخدا ر اهنماییم کنید خجالت میکشم تو این سن ازسمعک استفاده کنم هنوز جراحی نکردم خیلی از عواقبش نگرانم من باید چه کارکنم

  1. سرکار خانم مهدوی سلام وقت شما بخیر
   بیماری اتو اسکلروز در بعضب از افراد خصوصا در خانم ها در دهه سوم زندگی در هردو گوش اتفاق می افتد
   انشالله با جراحی مشکل شما برطرف می شود
   احتمالا ابن بیماری به گوش داخلی شما هم صدمه زده که کم شنوایی حسی عصبی هم به کم شنوایی شما اضافه شده
   اگر عمل شما موفق باشد به سمعک نیاز پیدا نخواهید کرد

  2. سرکار خانم مهدوی
   سللام برایانجام عمل جراحی هیچکس نمی تواند بجای شما نصمیم بگیرد خودتان برا ساس اطلاعاتی که کسب می کنید تصمیم مقتصی را بگیرید

 113. باسلام خدمت اقای دکتر گورایی ببخشید اقای دکتر لطفاMAHSA07801@به ایدی بنده مراجعه کنید چندتا سوال درموردازمایش شنوایی سنجی گوشم داشتم ممنون

 114. با سلام بنده مدت یکی دو سال است که احساس گرفتگی مثل هوا گرفتگی در گوش چپم تحساس میکنم بطوری که زمانی که خکیازه شدید میکشم به طور ناگهانی گوشم باز میشه و حتی احساس میکنم که گوش چپم از راست قوی تر میشه ولی مجددا بسته میشه
  دوسال پیش به متخصص مراجعه کردم و با بررسی نوار گوش و معاینه و با توجه به انحراف بینی تشخیص داد که بدلیل انحراف بینی فشار هوای روی گوش میانی و خارجی تاثیر گذاشته و همین دلیل گرفتگی است و راه حل رو عمل انحراف بینی اعلام کردن همچنین گفتن حساسیت شدید هم مشاهده کردن
  این مشکل باقی بود و گرفتگی گوش به همون منوال نه کم ونه زیاد شد تا دو سه هفته پیش که گوشم شروع به زنگ ممتد کرد مجددا به پزشک متخصص دیگری مراجعه کردم و ایشون با معاینه ، شنوایی سنجی و حتی MRI تشخیص دادن که سی دسی بل از شنوایی گوش چپم کم شده و من بیماری اتو اسکلروز دارم و پیشنهاد کردن مدارا کنم و با توجه به این که فقط گوش چپم هست و افتش سی دسیبل هست اگه بیشتر شد سمعک استفاده کنم ایشون گفتن ممکنه به چهل تا پنجاه دسی بل کاهش شنوایی پیدا کنم
  حالا بنده چند تا سوال دارم که ممنون میشم پاسخ بدید
  1- آیا ممکنه تشخیص اتو اسکلروز اشتباه باشه
  2- من حساسیت غذایی هم دارم آیا ممکنه خوردن ادویه زیاد در این دو سه هفته و تشدید بیماری حساسیت ایجاد وزوز گوش کرده باشد و حتی گرفتگی گوش می تونه ناشی از حساسیت باشه؟
  3- و اینکه اگه اتو اسکلروز است چرا با خمیازه و یا قورت دادن آب دهن گرفتگی باز میشه ؟

  ممنون از لطفتون علیرضا فلاحی

  1. جناب آقای علیرضا سلام
   1- تشخیص اتو اسکالروز با انجام تیمپانومتری و رادیو گرافی و سنجش شنوایی امکان پذیر است حتما بااین آزمون هامذکور به تشخیص اتواسکلروز رسیده اند
   2-حساسیت هم می تواند بر مخاط مجاری حلق وبینی و شیپور استاش اثر گذار باشد
   3- احتمالا اختلال عملکرد شیپور استاش دارید حتما آزمون بررسی عملکرد شیپور استاش در کلینیک شنوایی انجام دهید

 115. سلام آقای دکتر
  حدود یک سال پیش عمل استاپدکتومی گوش سمت چپم انجام شد که پس از برداشتن پانسمان خیلی واضح صداها رو می شنیدم ولی در حال حاضر احساس می کنم که شنواییم مثل روز های اول نیست و دارم دچار افت شنوایی میشم و انگار صدای وزوز هم دو باره از هر دو گوش میاد همچنین قصد دارم گوش راستم هم تا قبل از اینکه عصبش ضعیف تر بشه عمل کنم آیا این حالت طبیعیه و گوش راست هم عمل کنم ؟
  لطفا جواب بدین
  با تشکر از لطف شما

 116. درود …ممنون از مطالب مفید….اگر هردوگوش در یک خانم دچار اتواسکلرور جراحی شده باشه و حالا حدود 10 تا 11 سال از جراحی گذشته باشه..آیا تزریق آمپولهای هورمونی و بارداری برای ایشون مشکل ساز میشه و بیماری رو برمیگردونه؟

  1. سرکار خانم الی
   باسلام
   احتمالا در عمل جراحی اتو اسکلروز باید درمان قطعی انجام شده باشد که انشالله درشما هم همینطور است

 117. سلام جناب دکتر من ۵۰ روز پیش عمل اتواسکلروز گوش چپ انجام دادم و متاسفانه بعد از ۱۰ روز گوش چپ من دچار عفونت شد و بدلیل تحویز قطره و اشتباه دکتر این عفونت توی گوشم ماند و دکتر تقریبا تا دوهفته پیش عفونت تشخیص دادند و منو بستری کردند الان که مرخص شدم هم اینکه درست چیزی نمیشنوم صدا توی گوشم وحشتناک و اینکه دکتر گفته کلا پرده گوشت ترمیم نشده و علاوه بر اون یک پزشک دیگه هم گفتند عصب گوشم آسیب دیده جناب دکتر من ۳۰ سال بیشتر ندارم و به قدری از لحاظ روحی آسیب دیدم و کلافه ام که واقعا دیگه نمیدونم واسه درمان چکار کنم و اینکه آیا پرده گوش من با عمل مجدد درست میشه و هم اینکه عصب گوش اگه آسیب ببینه شنوایی من قابل بازگشت است یا خیر؟؟. دکتر بمن گفته بود با این عمل مشکل شنوایی من خیلی بهتر میشه الان نه اینکه بهتر نشده میتونم بگم دکتر گفت تقریبا ۸۰ درصد من از گوش چپم کلا نمشنوم و یجورایی عمل من ناموفق بوده و یا اینکه دکترم با تجربه نبوده
  خواهش میکنم منو راهنمایی کنید با تشکر

  1. سرکار خانم سهیلا سلام
   هر عمل جراحی ریسک خود را دارد و در صدی از اعمال جراحی به هر دلیلی ناموفق هستند
   لطفا پیگیر رفع عفونت باشید کم شنوایی شاید قابل برگشت نباشد

 118. سلام خسته نباشید من تقریبا یک ماه پیش عمل استخوانچه گوش انجا م دادم چندروز پیش پانسمان داخلیشو ساکشن گرد شنواییم کمی بهتر شده بازم بهتر میشه چند ماه طول میگشه ممنون

 119. سلام ببخشید دکتر چنددرصد شنوایم میشنود چندماه طول میکشه و آیا به سمعک احتیاج میشه چون شنوایم الان که بهتر شده ۳۰درصد

 120. با سلام و عرض ادب
  دکتر من از بچه گی عفونت گوش داشتم یعنی هروقت سرما میخوردم و این سرما خوردگی تشدید میشد ایندفعه گوشم عفونت میکرد.و الان هم بعضی مواقع یه وقتی با سرما خوردگی شدید کوشم میگیره و عفونت میکنه خلاصه هروقت اینجور میشد با رفتن به متخصص گوش و دارو عفونت خوب میشد.الان این یه ماه پیش سرما خوردم و تقریبا هردوتا گوشم گرفتگی پیدا کرد و رفتم پیش متخصص دارو گرفتم تا عفونت ان برطرف شد و تقریبا به نظر خودم خوب شد و گرفتگی و وزوز نداشت.ولی با دستور پزشک یه نوار گوش گرفتم گفتند گوش چپتون مشکل کم شنوایی داره و بعد مرو فرستادن نزد دکتر برادران فر ایشون ابتدا دارو و نوار تجویز کردن و دفعه بعد گفتند استخوان گوشتون یه جورایی سفت شده و میتونی عمل کنید و هم میتونی این عمل رو انجام ندید.از ایشون پرسیدم با انجام این عمل شنوایی گوشم خوب یا حتی بهتر میشه گفتن در حین عمل معلوم میشه خلاصه نظر ایشون عمل بود.حالا خودم میترسم هزینه کنم و بعد این عمل تاثیری نداشته باشه ویا حتی بدتر هم بشه.لطفا اقای دکتر اگه امکان داره راهنمایی کنید .با تشکر

  1. جناب آقای جواد با سلام
   با شرحی که دادید احتمالا گوش شما دچار اتواسکلروزیس شده است در همین سایت اطلاعات مفیدی در این مورد وجود دارد ملاحظه کنید ئدر صورت لزوم مجددا هر سوالی داشتید بپرسید

 121. سلام
  من 6اسفند عمل کردم واسه اتواسکلروز بعد عمل سرگیجه خیلی داشتم الان بهتر شده اما هنوزهم گاهی سرگیجه دارم وبعد میخوام به مسافرت بروم و مسیر هم طولانیه بنظر شما مسافرت برایم مشکلی ایجاد نمی کنه می تونم برم درضمن با ماشین شخصی هستیم ویا با هواپیما چطور???
  ومن 16سال دارم

  1. سرکار خانم سمیرا
   سلام
   بعد از عمل اتواسکلروزیس خصوصا اگر سرگیجه داشته اید باید از فعالیت های سریع اجتناب کرد لطفا احتیاط کنید

 122. باسلام ببخشید آقای دکتر یه سوال داشتم بنده دیروز عمل اتواسکلروز گوش چپمو انجام دادم ولی شنواییم خوب نشده احساس میکنم گوشم پراز آب هست واینکه قسمت گیجگاهی کنار چشم چپم هنگام خوردن قورت دادن چیزی درد میکنه ایا این علائم طبیعی هست

 123. سلام آقای دکتر من یه سوالی دارم منم سه سال پیش عمل استاپدکتومی را رو گوش راستم انجام دادم الان MRI دارم آیا با پروتز تو گوشم میشه MRI انجام بدم

  1. سرکار خانم منیره قنبری افرا
   سلام
   در بسیاری از موارد پروتز کار گذاشته شده فلزی است و ممکن است در ام آرآی مسئله ایجاد کند ولی حتما با پزشک جراح خود مشورت کنید

 124. سلام علیکم
  32 سال سن دارم و از اواسط دوران بارداری متوجه شدم که شنواییم داره کاهش پیدا میکنه اما خیلی توجه نکردم تا اینکه در محیط کار دچار مشکل شدم و بعد از پیگیری مشخص شد که هر دو گوش دچار اتواسکلروز می باشد و این مشکل را دو سال هست که دارم .اما به دلیل اینکه به چند پزشک مراجعه کردن و نظرهای متفاوتی برای انجام جراحی دادن برای انجام جراحی مردد شدم. یک پزشک گفتن که بهتر است شش ماه بعد مجدد بررسی شود و اگر پیشرفت داشت حتما جراحی شود و در حال حاظر انجام جراح یآنچنان بهبودی بر روی شنوایی ندارد و پزشک دیگری نظرشان این بود که جراحی بدون تاخیر انجام شود.
  خواهش میکنم راهنمایی بفرمائید تا هر چه سریعتر بتونم تصمیم بگیرم و چند سوال داشتم
  1- آیا جراحی هر دو گوش همزمان و در یک روز امکانپذیر است یا خیر؟
  2- ایا این بیماری برگشت پذیر است ؟
  3- آیا پس از جراحی با گذشت چندین سال نیاز به تعویض پروتز یا ترمیم آن وجود دارد؟
  4- یکی از پزشکان گفتن که اگر جراحی را به تاخیر بیندازی ممکن است نیازشود که جراحی دو مرحله ای شود یعنی یکبار پروتز گذاشته شود و دوباره چند ماه بعد مجددا با جراحی ترمیم شود!!!! ایا اینطور چیزی هست ؟ ایا اگر چند ماهی این جراحی را به تاخیر بیندازم تا دوران شیردهی رو به اتمام برسونم ممکن است خیلی مشکلساز شود؟
  5- با توجه به اینکه این بیماری در دوران بارداری پیشرفت بیشتری دارد ایا اگر پس از جراحی مجدد باردار شوم ممکن است این بیماری دوباره بوجود آید؟
  6- اگر قبل از اتمام دوره شیردهی مجبور به جراحی باشم بعد از انجام این جراحی تا چند روز نمیتونم اقدام به شیردهی کنم؟
  7- آیا استرس در پیشرفت این بیماری تاثیری دارد؟

  1. سرکار خانم حمیده
   سلام
   1- معمولا هیچ جراحی دو طرفه همزمان عمل نمی کند
   2- اگر پلاک ها کلسیم داخل گوش میانی کاملا تخلیه شوند کمتر احتمال بازگشت پذیری بیماری وجود دارد
   3-اگر پروتز در طول زمانآسیب نبیند نیاز به تعویض ندارد
   4-این مدت کوتاه ششماهه زنام زیادی نیست صبوری کنید
   5-یکی از دلایل این بیماری را اختلالت هورمونی در دوران بار داری می دانند
   6-حد اکثر یک هفته
   7-استرس برای همه بیمار های جسمی زیان بار است

 125. آیا راهی هست که من بتونم تصویری از نتایج شنوایی سنجی را برای شما ارسال کنم تا نظرتون را بگین؟

 126. سلام آقای دکتر من ده سال پیش هم عمل ترمیم زنجیره استخوانی رادرشهرستان انجام دادم قراربود پروتز بزاره ولی هنگام عمل گفت لازم نداره پانسمان که برداشته شدشنواییم تغییری نکرده بوددکترگفت بدشانس بودی حالابعدده سال دوباره دوماه پیش مراجعه کردم تهران امیدوارم کردن گفتن هشتاددرصدشنواییم برمیگرده دوباره عمل کردن بدون پروتز وشنواییم دوباره تغییر خیلی کمی کرده حالانمیدونم دوباره عمل کنم یانه وایااحتمال داره شنوایم بعدچندماه بهبود پیداکنه ؟الان شنواییم تقریبا ده یاپانزده درصده

  1. جناب آقای حسین
   سلام
   بعد از دوبارعمل جراحی ،عمل سوم ریسک خواهد بود و بعید است شنوایی شما را بهبود دهد

 127. با سلام و عرض سپاس از اینکه وقت خود را صرف آگاهی رسانی می فرمایید ، بنده ۲ سال است که با مراجعه به چند پزشک معتبر در تهران از بیماری اتواسکلروز دو طرفه خود اطلاع یافته ام و در سوالات دوستان برای تشخیص بیماری از رادیو گرافی و تست تیمپانومتری و رادیو گرافی و یا حتی شیپور استاش یاد شده که هیچ کدام از پزشکان بنده از آن استفاده نکرده و تشخیص را براساس شنوایی سنجی و معاینه نهایی کرده اند . با توجه به این موضوع که از کودکی دچار عفونت های مکرر گوش و دارای انحراف بینی و حساسیت هستم ، آیا ممکن است تشخیص پزشکان کامل نبوده و نیاز به تست های مذکور اضافی داشته باشد ؟ و سوال دوم اینکه آیا پس از عمل به دلیل انحراف بینی و حساسیت و استعداد بالای عفونت گوش در فصول مختلف ممکن است در دراز مدت دچار مشکلات پس از عمل شوم ؟
  با سپاس مجدد

  1. جناب آقای عرفان
   سلام
   قطعا پزشکانی که مشکل شما را اتو اسکلروز تشخیص داده اند از آزمون های ذکر شده اطلاع کافی دارند وبدون این اطلاعات نمی توانند تشخیص دهند
   بعد از عمل هم باید مراقب عفونت ها ودرمان سریع آن باشید

 128. سلام
  چندبار به متخصص گوش مراجعه كردم
  هر بار يه نظر داشت تا رفتم متخص درمانگاه حمزه فسا درد گوشم را تشخيص داد
  گفت نياز به جراحي
  داري حالا ٨خرداد عمل اتواسكلروز دارم برايم دعا كنيد
  عمل موفق آميزي باشد

 129. سلام بعداز عمل چند روز بيمارستان بستري ميكند؟
  بعداز عمل كسي كه
  مسافت زيادي داره مثلاً با ماشين نره هوايي بره ضرر دارد براي گوش؟

  1. سلام دوست عزیز من به عنوان یه دوست میخوام بگم منم تجربه عمل استاپدکتومی داشتم دوماه پیش روز چهارشنبه بعداز ظهر عمل کردند فرداش مرخسم کردند واینو هم بگم میگن روز شنبه بیا پانسمان گوشتو برداریم ما چون راهمان دور بودتا شنبه تو بیمارستان امیراعلم موندیم تا استاد خرسندی پانسمان گوشم برداشت نه راه دور ضرری نداره فقط نمیتونی مسافر هوایی داشته باشی

   1. سلام..
    شنوایی تون بعد از چند وقت بهبود پیدا کرد من الان ۱۰ روزه عمل کردم ولی چیزی حس نمیکنم

 130. چسباندگي استخوان از چه عوالمي رخ ميدهد؟
  من زياد هندزفري استفاده ميكردم
  ممكن است از هندفري باشه؟بعددكتر أمير اعلم گفت احتمال ٩٠ درصد احتمال داره خوب بشي ١٠ درصد نه البته اين نظر إستاد شون نبود همين إستاد يار فرمودن

  1. جناب آقای مقداد
   سلام اگر منظور از چسبندگی ، چسبندگی استخوانچه ها گوش میانی باشد که بدلیل بیماری اتواسکلروز اتفاق می افتد ارتباطی به استفاده از هندزفری ندارد

 131. با عرض سلام و خسته نباشيد خدمت دكتر عزيز
  من خانم هستم ٣٦سال دارم و بيماري اتواسكلروز دارم پزشكم عمل جراحي رو پيشنهاد دادن و اما سوالم اينه كه آيا بعد از عمل اون درصد شنوايي كه در حال حاضر از دست دادم برميگرده يا اينكه عمل فقط از روند بيماري پيشگيري ميكنه؟عملش سنگينه يا خير؟!
  ممنون از پاسختون

  1. سرکار خانم مرضیه
   سلام
   عمل جراحی اتواسکلروز خیلی پیچیده و سنگین نیست اما بالاخره جراحی است
   انشالله باعنل جراحی خوب مشکل شنوایی شما برطرف خواهد شد

 132. سلام من یه سوال داشتم ممنون میشم ر اهنماییم کنید دوماه پیش عمل استاپدکتومی انجام دادم یه هفته پیش پانسمان داخل گوشمو برداشتن واحساس گرفتگی تو گوش عمل شده احساس میکن صداهاروواضحتر نمیشنوم باتغییر فرم لاله گوش بادست هارو خوب میشنوم معاینه گوشم هم بعد ازخارج کردن پانسمان داشتم که گفتم وضیعت گوشم خیلی خوبه وبرای شنوایی سنجی هم ننوشتن علت احساس گرفتگی گوشم چیه عذاب وجدان گرفتم پس کیخوب میشه تا قبل از عمل شوق وعجله داشتم که هر چه زودتر عمل کنم الان که عمل کردم واحساس میکنم که شنواییم مثل قبل دیوونه میشم توروخدا ر اهنماییم کنید من باید چه کار کنم باید دوباره عمل کنم

 133. با سلام خدمت استاد ارجمند ، بنده بیش از دوسال است که اتواسکلروز دوطرفه با صدای زنگ در دو گوش دارم که هفته گذشته گوش راست را عمل کردم و هنوز پانسمان باز نشده است . دو سوال دارم :
  1- اگر قرار به قطع شدن صدای زنگ بعد از عمل باشد آیا بلافاصله بعد از عمل رخ می دهد یا همزمان با بهبود شنوایی ؟
  2- احساس می کنم در شرایطی که پانسمان باز نشده در گوشی که دست نخورده و عمل نشده میزان دریافت صدا نسبت به قبل کاهش و همین طور زنگ گوش نسبت به قبل افزایش داشته. چه طور ممکن است؟

  ممنون از راهنمایی شما ….

  1. جناب آقای محمد
   سلام اگر وزوز گوش شما ناشی از بیماری اتواسکلروز باشد به احتمال زیاد برطرف می شود اما مشکل اینجاست که گاهی منشا وزوز چیز دیگری غیر از این بیماری است که شاید با عمل هم مشکل حل نشود

 134. با سلام خدمت استاد ارجمند ، بنده بیش از دوسال است که اتواسکلروز دوطرفه با صدای زنگ در دو گوش دارم که هفته گذشته گوش راست را عمل کردم و هنوز پانسمان باز نشده است . دو سوال دارم :
  1- اگر قرار به قطع شدن صدای زنگ بعد از عمل باشد آیا بلافاصله بعد از عمل رخ می دهد یا همزمان با بهبود شنوایی ؟
  2- احساس می کنم در شرایطی که پانسمان باز نشده در گوشی که دست نخورده و عمل نشده میزان دریافت صدا نسبت به قبل کاهش و همین طور زنگ گوش نسبت به قبل افزایش داشته. چه طور ممکن است؟

  ممنون از راهنمایی شما ….

  1. جناب آقای عرفان
   سلام
   اگر وزوز گوش شما ناشی از بیماری اتواسکلروز باشد به احتمال زیاد برطرف می شود اما مشکل اینجاست که گاهی منشا وزوز چیز دیگری غیر از این بیماری است که شاید با عمل هم مشکل حل نشود

 135. با سلام و عرض احترام
  من اتواسکلروز دو طرفه داشتم و هفته گذشته عمل استاپدکتومی گوش راست انجام دادم و دیروز پانسمان را باز کردم. شنوایی افزایش یافته ولی در هر دوگوش ( حتی گوش عمل نشده ) احساس گرفتگی دارم . لطفا راهنمایی بفرمایید. دلیل گرفتگی گوش ها چیست . خصوصا گوش عمل نشده

  1. جناب آقای محمد سلام
   معمولا گرفتگی گوش ها بدلیل عفونت یا حساسیت مجاری تنفسی است که ممکن است به دلیل حساسیت یا سر ما خوردگی باشد در هر صورت موضوع را با پزشک خودتان درمیان بگذارید

 136. با سلام خدمت جناب دكتر عزيز و تشكر بابت پاسخگويي،جسارتا من بيست و سوم ارديبهشت عمل چسبندگي استخوان رو انجام دادم و هشتم خرداد هم پانسمان را دكتر مربوطه جناب بصير هاشمي درشيراز بيرون اوردن و قطره بتامتازون و سيپروفلوكساسين دادن از هركدام يك عدد،سوالم اينه كه بغد از اتمام قطره ها نياز به تهيه و استفاده مجدد هست يا همين دورعدد كه تمام شده كافي ميباشد.سپاسگذارم

  1. سلام بنده هم عمل اتواسکلروز انجام دادم بعد از خارج کردم پانسمان داخل گوش این دوقطره رو دادن وگفتن فقط یک هفته استفاده کنم

 137. جناب دکتر با سلام و عرض ادب بنده با توجه به وزوز گوش چپم ومراجعه به متخصص ونتایج شنوایی سنجی گفتن اتواسکلروز داری سوالم اینه که ایا این تشخیص قطعی است یا نیاز به ام ار ای هست؟ در ضمن دکتر خوب در کرمانشاه جهت عمل شخص خاصی مد نظر جناب عالی هست؟ ضمنا من 37 ساله و ورزش بوکس کار میکنم با تشکر

  1. سلام جناب آقای کرمی
   تشخیص قطعی اتواسکلروز با پزشک جراح گوش است و اگر لازم باشد هر آزمایشی را درخواست خواهند نمود
   متاسفانه در کرمانشاه نمی شناسم
   اما قطعا بعد از جزاحی ورزش بوکس برای شما دیگر مناسب نخواهد بود

 138. سلام
  بنده ۲۸ خرداد ۹۷ عمل اتواسکلروز روی گوش راست انجام دادم، سر درد شدید عدم تعادل و سرگیجه دارم ، می خواستم ببینم این عوارض تا کی ادامه داره و آیا احتمال خوب نشدن سرگیجه هست ؟

  1. جناب آقای وحید
   سلام
   یکی از عوارض عمل جراحی اتواسکلروز سرگیجه است که بعد از مدتی برطرف می شود نگران نباشید

  2. جناب آقای وحید
   سلام
   یکی از عوارض عمل جراحی اتواسکلروز سرگیجه است که انشالله بعد از مدتی برطرف می شود نگران نباشید

 139. سلام آقای دکتر خسته نباشید.بنده خانمی ۲۳ ساله هستم و حدود سه ساله که به بیماری اتواسکلروز مبتلا شدم و یک ساله ازدواج کردم و این مسئله باعث مشکلات زیادی تو زندگی مشترکم شده.۴ ماه پیش عمل روی گوش راستم توسط خانم دکتر سعیدی انجام شد ولی متاسفانه بهبودی حاصل نشد دکتر فرمودن دوباره عمل روی گوش چپم انجام بشه و بعد از مدتی گوش راستم عمل ترمیم انجام بشه.و اینکه یک ماه بعد از عمل ضربه توپ به گوش عمل شده ام خورد خاستم بدونم آیا این ضربه باعث شده بهبود حاصل نشه ?و اینکه مجددا اول گوش راستم رو عمل کنم یا چپ?سوال آخر اینکه دوباره پیش خانم دکتر عمل رو انجام بدم یا بهتره به پزشک دیگه ای مراجعه کنم?خیلی ممنون که وقت میذارید و به سوالات ما جواب میدید

  1. سرکار خانم گل محمدی
   سلام
   در صورتی عمل جراحی موفق نبوده دیگر به صلاح نیست دستکاری شود لطفا به سمعک فکر کنید بسیار راهگشا خواهد بود

  2. سلام خانم گل محمدی نگران نباشید مشگل گوشتان حل خواهد شد فقط گوشتونو باید متخصصی جراحی میکرد که سابقه ی چندین ساله در این زمینه دارد خانم دکتری که تو گوشت پروتوز گذاشتن خوب به استخوانچه ها متصل نکردن و از مکان اصلیش جداشده و تحرک ندارد بخاطر اون نمیشنوی شما باید مجددن بدین جراحی کنند اونم یه متخصص ماهر.هردو گوش من چنین مشگلی داشتن در سال 90 توسط دکتر علی محمد اصغری در تهران جراحی شد شنواییم 95 درصد خوب شد واقعن این دکتری که من گفتم نابغه در این جراحی است.

 140. با سلام و عرض ادب و احترام
  جناب دکتر بنده یکماه پیش عمل استاپدکتومی گوش راست را انجام دادم . قبل از عمل میزان SRT بنده ۴۰ db بود . با شنوایی سنجی جدید انجام شده فاصله بین شنوایی عصبی و هدایتی از بین رفته ولی میزان SRT به میزان ۲۵ db رسیده است . آیا در یک عمل موفق نباید میزان SRT به میزان بیشتری کاهش می یافت ؟ بنده شنیده ام این عدد به ۱۰ db می رسد … ممنون اگر پاسخ دهید …

 141. سلام و سپاس از جناب دکتر گورابی
  آقای دکتر بنده یکماه پیش عمل چسبندگی استخوانچه انجام دادم و بعد از باز شدن پانسمان بهبود شنوایی را به شدت احساس می کردم ولی الان با گذشت یکماه فکر می کنم این روند کاهشی بوده و مثل روزهای اول نیست . آیا ممکن است باز هم ادامه یابد ؟

  1. جناب آقای عرفان
   سلام
   معمولا بعد از جراحی شنوایی خیلی بهتر می شود اما بعد از مدتی کمتر شد و در همان حد باقی می ماند

 142. با سلام بنده ۴۵ روز پیش عمل استامدکتومی انحام دادم و بر اساس شنوایی انجام شده در فرکانسهای ۲۵۰ و ۵۰۰ و ۱۰۰۰ هنوز gap بین ۱۵ تا ۲۰ db وجود دارد . آیا با گذشت زمان امکان کاهش فاصله هست یا این حداکثر مقدار ممکن بوده است
  با سپاس فرلوان از شما

  1. جناب آقای پیمان
   سلام
   باید نتایج آزمایشات شنوایی قبل و بعد از عمل را باهم مقایسه کرد تا بتوان قضاوت کرد

 143. با سلام
  بنده ۴۵ روز پیش عمل چسبندگی استخوانچه انجام دادم و بر اساس تست شنوایی در فرکانسهای ۲۵۰ و ۵۰۰ و ۱۰۰۰ هنوز gap بین ۱۵ تا ۲۰ db وحود دارد . آیا این عمل موفق بوده ؟ امکان کاهش gap با گذشت زمان وجود دارد یا این ماکزیمم نتیجه عمل است ؟
  سپاس فراوان از شما

  1. جناب آقای محمد سلام
   باید نتایج آزمایشات شنوایی قبل و بعد از عمل را باهم مقایسه کرد تا بتوان قضاوت کرد

 144. باسلام وخسته نباشید جناب دکتر عزیز من 9دماه پیش عمل استاپدکتومی رو استاد خرسندی برام انجام دادن واز نتیجه عمل بسیار راضی هستم .اما الان به دلیل مشکلات ستون فقرات دکتر برام ام آر آی تجویز کردن با توجه به اینکه پروتز پیستون تفلون در گوشم قرار دادن آیا مجاز به انجام ام آر آی هستم . .حتی یک در صد هم نمیخام مشکلی برای شنواییم پیش بیاد

 145. سلام من چهار ماه پیش پیش دکتری اپراتور عمل چسبندگیموانجام دادم خداروشکرخوب بودش ولی گوشم جرم سازه بعدیه ماه دوباره کم شنوا میشم آیا راه درمانی وجود دارد؟گهگاهی هردوهفتع سه هفته گوشم دردم می‌کنه و رگ گردنم از طرف گوشم گرفتگی داره الآنم ک جرم گرفته گوشم صداهارومیشنوم ولی متوجه نمیشم چی میگن ایناطبیعیه ؟بعضی وقتا زبونمم ازهمون طرف یه جور دیگ میشه؟بعدسچال دیگم‌اینه ک آیا پروتز تو گوشم برای همیشه سالمه یابمرور زمان پوسیده میشه؟؟

  1. جناب آقای منصور سلام
   جرم گوش شما ربطی به جراحی نداردبا خارج کردن آن باید مشکل ایجاد شده برطرف شود
   در و گرفتگی و بی حسی اطراف زبان از عوارض جراحی است که به تدریج برطرف خواهد شد
   پروتز از جنس سازگار با بدن است و پوسیده نمی شود

 146. سلام خسته نباشید
  من ۱۹ سالمه و حدود ۵ سال پیش متوجه شدم که صداهای ارومو خوب نمیشنوم و ب دکتر متخصص مراجعه کردم گفتند گوشم جرم گیر و شست شو دادن سال بعد هم دکتر دیگه رفتم و بازگفتن جرم گیر
  درحالت عادی و کارهای روزانه مشکل ندارم ولی صداهای ارومو خوب نمیشنوم پارسال دوتا دکتر رفتم گفتن جرم نداره ولی جدیدا احساس کردم شنوایی یک گوشم کمه شنوایی سنج رفتم و تشخیص دادن گوش چپم افت خفیف شنوایی داره و گفتند در جاهای شلوغ کم میشنوی و درجاهای اروم بصورت طبیعی میشنوی نوار گوشو پیش متخصص بردم گفتن ممکن بیماری اتواسکلروز در گوش چپم باشه و باجراحی هم تغییری نمیکنه چون طبق نوار عصب هم اسیب دیده،ولی من وز وز و درد گوش ندارم و طبق گفته ی شنوایی سنج در جاهای شلوغ کمترمیشنوم(علایم بیماری اتواسکلروز برعکس)بنظرتون ممکن بیماری دیگری باشه؟؟؟ و اینکه پرده گوشم سالم و جرم هم نداره الان،و البته چندسال پیش بخاطر لوزه سوم ب متخصص مراجعه کرده بودم گفته بودن لوزه سومم کوچکه و پشت لوزم حفره داره،غیر ازاین بیماری امکان بیماری دیگری نیست؟؟؟و فقط با سمعک خوب میشه؟؟

  1. سرکار خانم هلیا
   سلام
   لطفا آخرین آزمایشات شنوایی خودتان را برای شماره 09123544806 تلگرام نمایید

 147. با سلام.من سوم مهرماه عمل چسبندگی رو انجام دادم ولی هنوز سرگیجه ، عدم تعادل ، کاهش حس چشایی رو دارم میخاستم بدونم اولا این علائم طبیعیه؟دوما چقدر طول میکشه تا این مشکلات برطرف بشن؟

  1. جناب آقای مرتضی
   سلام مواردی که فرمودید از عوارض عمل جراحی اتواسکلروز است وانشالله بزودی برطرف می شود نگران نباشید

 148. سلام،خسته نباشيد من از شهرستان براي جراحي تو تهران ميخوام اقدام كنم اما نميدونم كدوم دكتر اين عمل رو انجام ميدن،لطفا چند دكتر كه تجربه جراحي اين بيماري را دارند تو تهران معرفي كنيد؟

  1. سرکار خانم مهر ناز سلام
   وقت شما بخیر
   هر پزشک گوش می تواند این جراحی را داشته باشد

 149. سلام اقای دکتر من 16 سالمه و گوش سمت راستم دارای اتواسکلروز هست و دکتر شوریده یزدی و صادق زاده در سبزوار گفتند که باید عمل بشه ضمن ااینکه گوش سمت چپم در حال کاهش شنوایی است.من میخوام در نیشابور عمل کنم خواستم ببینم بهبودی حاصل میشه یا نه.و اینکه این عمل تا کی پاسخگو هست؟ممکنه که عمل بعد از چندین وقت برگرده؟خواهش میکنم جواب بدید

  1. سرکار خانم فاطمه سلام
   معمولا اتوسکلروز در دو گوش اتفاق می افتد وبعد از عمل جراحی موفق شنوایی خوب می شود اما همیشه احتمال برگشت دوباره وجود دارد

 150. سلام جناب دکتر
  بنده مشکل اتواسکلروز دارم. نمیتونم مسافرت هوایی هم نداشته باشم.
  لطفا بفرمایید در صورت عمل و متعاقبا مسافرت چه مشکلی پیش میاد؟
  ضمنا راه دیگه ارتباط با شما چیست؟
  با تشکر

  1. سلام جماب آقای میلاد
   معمولا بعد از عمل جراحی اتواسکلروز توسیه می شود تا مدتی پرواز انجام نشود
   در صورت نیاز با تلفن 66461819 -021 مرکز تخصصی زشنوایی وسمعکایرلایف تماس بگیرید

 151. با سلام
  بنده خرداد ماه عمل استاپدکتومی انجام دادم و بعد از یکماه با گرفتن تست شنوایی فاصله هوایی در همه فرکانس ها به ۱۰ دس بل رسید که نتیجه خوبی به نظر می رسید ولی در ماه سوم این فاصله بیشتر شد. آیا چنین چیزی امکان دارد ؟ و احتمال ادامه این روند و افزایش فاصله هست ؟ نکته جالب توجه اینجاست که این اختلاف بیشتر ناشی از تغییر نمودار عصب است که بهبود نشان می دهد و فاصله را بیشتر نشان می دهد .

 152. باسلام وقتتون بخیر ببخشد یه سوال داشتم من7ماه پیش جراحی اتواسکلروز کردم ویک ماه بعدازعمل شنواییم کم شد گفتن بعداز6ماه یه تست شنواسنجی انجام بده بعد6ماه تست شنوایی انجام دادم شنواییم تغییری نکرده بود علت کم شنوایی روپیگیرشدم گفتن دوباره استخوان های گوشم چسبندگی پیداکرده ومجدد باید جراحی کنم میخواستم نظرشمارو بدونم آیا جراحی مجدد نتیجه میده خیلی نگرانم ممنون میشم ر اهنماییم کنی

  1. سر کار خانم آرزو
   سلام
   معمولا در صورت موفق نشدن عمل جراحی ترجیح عدم دستکاری مجدد است و برای جبران کم شنوایی سنعک بهترین گزینه است

 153. سلام ببخشید آقای دکتر درمورد سوال قبلیم که پرسیدم دکترخرسندی گفتن که دوباره عمل میکنم امانتیجش 50 .50پس جراحی نکنم

  1. سرکار خانم آرزو
   سلام
   برای انجام جراحی شما مختار هستید اماهمانطوریکه پزشک محترم معالج تان هم فرموده اند نتیجه مطلوب قابل پیش بینی نیست

 154. سلام اقای دکتر.من حدود یک ماه پیش عمل اتواسکلروز گوش راستم رو انجام دادم و الحمدالله جواب گرفتم.گوش چپم هم دچار اتواسکلروز و در حال کم شنوایی است الان قصد بارداری دارم.خواستم ببینم بارداری چه تاثیری در شنوایی گو چپم و گوش عمل کرده ام میذاره؟ممکنه که بارداری و زایمان گوشی رو که عمل کردم رو دوباره دچار افت شنوایی کنه یا نه؟ و ایا برای بارداری زود نیست؟چون یک ماه از عملم میگذره؟

  1. سرکار خانم علیزاده
   سلام
   در بعضی منابع گفته اند بعد زایمان ها اتو اسکلروز بیشتر خود نمایی می کند اما همیشه هم اینطور نیست نگران نباشید

 155. سلام اقای دکتر. یعنی با بارداریم و زایمانم حتی گوشی رو که عمل کردم هم دوباره دچار اتواسکلروز میشه؟

 156. سلام من یاسین هستم مادرم در سن 38سالگی مبتلا به این بیماری شده است من خیلی ناراحتم مادرم دائم گریه میکنه وناراحته ایا اگر عمل کنه مثل روز اول میشه یانه میترسم که من وخواهرمم مبتلا به این بیماری شویم

  1. جناب آقای یاسین
   سلام
   نگران نباشید ایشان انشالله با جراحی شنوایی شان خوب می شود
   برای خودتان و خواهرتان هم نگران نباشید حتما این اتفاق نمی افتد

 157. سلام من یاسین هستم مادرم مبتلا به این بیماری شده مادرم فقط 38داردومن هم خودم 12دارم مادرم همیشه ناحتی گریه میکنه روحیه اش رو باخته من می خوا ستم بدونم عمل کجا میکنند چون ما خودمان شهرستان هستیم آیا مادرم خوب میشه یا نه دائمن وزوز گوش داشته باشه یاشید من وخواهرم به او مبتلا می شویم یا نه در ضمن من مادرم یک ماهه که این بیماری رو داره ولی دو سه روزی هست که تشخیص داده شده ممنون باتشکر

  1. جناب آقای یاسین
   سلام
   نگران نباشید ایشان انشالله با جراحی شنوایی شان خوب می شود
   برای خودتان و خواهرتان هم نگران نباشید حتما این اتفاق نمی افتد

 158. سلام اقای دکتر وقتتون بخیر
  من به دلیل اتواسکلروز یک هفته پیش توسط دکتر خرسندی در بیمارستان دی جراحی شدم ولی از همون موقع چیزی نمبشنوم فقط یه صداهایی به صورت خیلی ضعیف و گنگ و تموم امیدم به این بود که بعد باز کردن پانسمان بتونم بشنوم ولی متاسفانه دیروز پانسمانم باز شد و این اتفاق نیفتاد …و در جواب بهم گفتن که داخل گوش یه سری پانسمانهای قابل جذب هست که باعث میشه نشوی و تا دو ماه دیگه خوب میشی
  اما من با بیمار دیگه ای که صحبت کردم یک هفته بعد عمل کامل شنواییش برگشته بود و همین طور توی سایتها خوندم که پانسمان ژلفوم میزارن که تا یک هفته جذب میشه ،پس چرا به من وعده دو ماه دیگه رو دادن؟
  من شنواییم کلا از دست رفت درسته؟

  1. سرکار خانم ayda
   سلام
   کمتر چنین اتفاقی می افتد که بعد از جراحی اصلا شنوایی وجود نداشته باشد
   لطفا در اولین فرصت آزمایش شنوایی انجام دهید

  2. منم مثل شما جراحی اتواسکلروزتوسط دکتر خرسندی تو بیمارستان امیراعلم اسفند 96 انجام دادم ولی متاسفانه ازهمون اوایل بعداز عمل شنواییم تغییر نکردگفتن تا دوماه صبر کن خوب میشه بعداز همان رفتم ببینم علتش چیه که خوب نمیشه گفتن دوباره چسبندگی ایجاد شده باید دوباره عمل بشی 3ماه منتظر عملم هستم ببخشید یه سوال داشتم تو بیمارستان دی هزینش چه قدر میشه

   1. سلام …هزینه عمل جراحی در بیمارستان دی اگه بیمه تکمیلی نباشین حدود 6 میلیون میشه …آقای دکتر خرسندی به من هم گفتن که تا دو ماه طول میکشه که بتونم بشنوم و من اوایل تقریبا هیچی نمیشنیدم و به همین دلیل کاملا روحیه م رو باختم ولی به مرور بهتر شد که بعد از یک ماه به صورت خودکار یه چیزایی از گوشم بیرون اومد (پانسمان)که باعث شد بهتر بتونم بشنوم و البته فعلا دو ماه نشده و شنوایی سنجی انجام ندادم ولی بهبود شنوایی کاملا برام مشهوده و دیگه مجبور نیستم از سمعک استفاده کنم و امیدوارم که تداوم داشته باشه …شمام نگران نباشین دکتر خرسندی پزشک خوبیه فقط یه موردی که هست توی بیمارستان امیراعلم خودشون عمل نمیکنن و فقط به عنوان ناظر هستنو در بیمارستان مروستی دستیارشون دکتر محمودی عمل میکنه و فقط در بیمارستان دی خودشون عمل میکنن

  3. منم مثل شما اسفند96 توسط دکتر عمل شدن ولی متاسفانه از همون اوایل شنواییم اصلا یک درصد هم خوب نشد گفتن تا 4ماه صبر کن بعد6ماه مراجعه کردم تا علت رو پیگیری کنم گفتن دوباره چسبندگی داره باید عمل مجدد انجام بشه خیلی نگرانم ببخشید هزینه عملتون تو بیمارستان دی چه قدر شد

 159. منم مثل شما جراحی اتواسکلروزتوسط دکتر خرسندی تو بیمارستان امیراعلم اسفند 96 انجام دادم ولی متاسفانه ازهمون اوایل بعداز عمل شنواییم تغییر نکردگفتن تا دوماه صبر کن خوب میشه بعداز همان رفتم ببینم علتش چیه که خوب نمیشه گفتن دوباره چسبندگی ایجاد شده باید دوباره عمل بشی 3ماه منتظر عملم هستم ببخشید یه سوال داشتم تو بیمارستان دی هزینش چه قدر میشه

 160. با سلام
  من ۱۵ سال پیش گوش چپم را به دلیل پاره بودن پرده گوش عمل جراحی کردم و الان که به مدت ۱۰ روز هم شده دوباره در گوش چپم پروتز کار گذاشته ام ولی حس میکنم شنوایی بهبود پیدا نکرده و صدای باد شدیدی را در گوشم حس میکنم و به اصطلاح گوشم کیپ شده است‌ آیا ۱۰ روز زمان کافی میباشد برای نتیجه گیری؟؟

  1. جناب آقای علی رضا
   سلام
   حداقل دوماه زمان لازم است تا بعد از عمل جراحی ،گوش التیام پیدا کند صبور باشید بعد از دئ ماه آزمایش شنوایی انجام دهید وبا قبل از عمل مقایسه کنید

 161. با سلام
  من ۱۵ سال پیش گوش چپم را به دلیل پاره بودن پرده گوش عمل جراحی کردم و الان که به مدت ۱۰ روز هم شده دوباره در گوش چپم پروتز کار گذاشته ام ولی حس میکنم شنوایی بهبود پیدا نکرده و صدای باد شدیدی را در گوشم حس میکنم و به اصطلاح گوشم کیپ شده است‌ آیا ۱۰ روز زمان کافی میباشد برای نتیجه گیری؟؟

  1. جناب آقای علی رضا
   سلام
   حداقل دوماه زمان لازم است تا بعد از عمل جراحی ،گوش التیام پیدا کند صبور باشید بعد از دئ ماه آزمایش شنوایی انجام دهید وبا قبل از عمل مقایسه کنید

 162. من تازه این جراحی رو انجام دادم اصلا سخت نیست و چیز خاصی نیست که اینقدر بزرگش میکنن شنوایی اصلی زو تو اتاق عمل خود دکتر متوجه میشه که شنوایی چقدر هست روزای اول بخاطر التهاب شنوایی در حد کم هست و بعد بیشتر میشه و نتیجه عمل بعد از 6 هفته مشخص میشه و یکی کمی بعد از 5 هفته شنوایی کمتر از هفته های اول عمل میشه که طبیعی هست اصلا هم عمل سختی نیست لازمم نیست دکتر نامی باشه فقط تجربه زیاد عمل کردن رو داشته باشه کافیه دکتر من اسماعیل طلایی بود واقعا کارش عالی بود و ازش تشکر میکنم

  1. سلام خوب هستین؟ ببخشید من هم تازه عمل کردم پنج روزه، میخواستم ببینم شما چ جوری حمام میکنید؟ و تا چند وقت نباید روی گوش عمل شده خوابید؟

 163. سلام. وقت شما بخیر
  من از بچگی گوشم عفونت شدید میکرد و شنواییم هم کم بود. پارسال پرده گوشم رو توسط دکتر بهروز براتی عمل کردم. در مرحله اول پرده گوشم کامل نگرفت و در مرحله دوم غضروف گذاشتند. الان گوشم عفونت نمیکنه ولی همچنان ۵۰ دسی بل کاهش شنوایی دارم و عصب گوشم سالمه. استخوانچه های گوشم حرکت خوبی ندارند و دکتر گفت اگر بخوام پروتز بذارم نتیجه عمل اصلا قابل پیش بینی نیست. اگر فردی هر سه استخوانچه گوشش از بین رفته باشه یا چسبندگی داشته باشه و پرده گوشش هم غضروف باشه آیا نتیجه عمل به نظر شما میتونه خوب باشه؟
  خیلی ممنون میشم اگر راهنماییم کنید که عمل کنم یا نه؟

  1. سرکار خانم زینب
   سلام
   نتیجه حداقلی عمل گوش شما ازبین رفتن عفونت های مکرر بوده که تمام تلاش پزشک محترم جراح شما بوده به نظر می رسد شاید دستکاری دوباره کمکی به شنوایی شما نکند بهترین راه احتمالاسمعک خواهد بود

 164. خسته نباشین من گوش چپم رو سه هفته س عمل کردم بعد از دو هفته یهو شنواییم عالی شد ولی هر از گاهی گوشم کیپ میشه که بهم گفتن تا برداشتن پانسمان از داخل گوش که دو ماه طول میکشه این حالت طبیعیه خواستم نظرتون رو بدونم

  1. جناب آقای ابوالفضل قربانی
   بله درست است انشالله بعد از دو ماه نتیجه مطلوب حاصل خواهد شد

 165. سلام دکتر خسته نباشید
  من 17سال سن دارم دچار بیماری اتوسکلروز هستم در هر دو گوش گوش راستم رو عمل کردم اسفند سال پیش از عملم هم خداروشکر بسیار راضی هستم فقط گاهی اوقات وز وز گوش دارم دلیلش چیه ? نگران کنندس?
  به نظرشما گوش چپ روهم عمل کنم یا هنوز زوده ,خودم علاقه دارم که این کار رو انجام بدم توصیه شما چیه?
  و ی سوال دیگه من از بعد عمل استخر نرفته میتونم برم الان یا نه ریسک اینکه گوشم عفونت کنه رو انجام ندم ? وهنوز زوده

  1. سرکار خانم یاسمین
   سلام
   انشالله دو سال بعد از عمل گوش راست برای گوش چپ اقدام کنید بهتر است
   وزوز گوش هم اگر آزار دهنده نیست تحمل کنید ونادیده بگیرید
   استخر مانعی ندارد ولی از حرکت های پرشتاب مانند شیرجه و پرش شدیدا اجتناب کنید

  2. سلام ببخشید گوشتونو کدوم دکتر عمل کرده منم این مشکلو دارم پارسال اسفندماه عمل کردم ولی نتیجه نگرفتم قرار دوباره عمل کنم

 166. با سلام
  من از دو سال پيش وقتي گوش سمت راستم دچار وزوز شد به پزشك مراجعه كردم كه بعد از نوار گوش متوجه شدم گوش سمت چپم ضعيف مي شنود. بعد از مراجعه به چندين پزشك تشخيص بيماري اتواسكلوروز دادن و بعد از يه سري تست گفتن هنوز گوشم اونقدر ضعيف نشده كه عمل كنم و سال بعد دوباره نوار بگيرم و مراجعه كنم .سوال من اينه با توجه به اين بيماري كه بعد از بارداري بيشتر ميشود من الان كه مي خوام باردار بشم چيكار بايد بكنم؟ممنون ميشم راهنمائيم كنين.

  1. سرکار خانم محیا
   سلام
   شیوع بیماری اتو اسکلروزیس در خانم ها بعد از زایمان بیشتر است اما دلیلی برای بار دار نشدن نیست

 167. با سلام عرض خسته نباشید!منظور از استئیت یعنی چه؟؟؟ من گوشمو عمل کردم
  شرح عمل. اوتیت ادهسیو دوطرفه تحت تمپانو ماستوئیدکتومی و باز سازی زنجیره استخوانی! با این اوصاف  ایا   اوتیت ادهسیو دوطرفه همان استئیت هستش؟؟؟ممنون اگر جواب بدین?????

 168. سلام خسته نباشید چند وقتیه که پدرم میگن تو سرشون احساس میکنن صدا میاد ایا این همون وزوزه گوش هست یانه درمانی دارد یا نه خیلی اذیت میشن بخاطراین صدا ممنون میشم راهنماییمون کنید

  1. جناب آقای وحید
   سلام
   وزوز یک علامت است از مشکلات مختلف مانند درد ، لطفا دراولین قدم برای ایشان آزمایشات شنوایی انجام شود

 169. باسلام وقت بخیر سال پیش عمل اتواسکلروز انجام دادم ولی پروتزی برای گوشم نزاشتن فقط استخوان هارو تراش دادن سوالم این بود که دوروزی هست گوشم یه جوری شده دقیقا همه ی علامت هایی که بعد از عمل برام به وجود اومده بود احساس باد تو سرم با شنیدن ضربان یا هر قدمی که میزارم زمین یه صدایی میشنوم که همه این علائم درست بعداز عمل برام به وجود اومده بود الان دوروزی هست اونطوری شده انگار دوباره گوشمو عمل کردم یه چیزخیلی سنگینی برداشتم از فردای همون روز اون علایم ظاهر شده می ترسم لطفا ر اهنماییم کنید آیا مشکل خاصی ممکن باشه دسترسی به جراحم ندارم به پزشک دیگه میترسم بدم دستکاری کننداز این بدتر بشه من باید چه کار کنم

  1. سرکار خانم مهسا
   سلام
   بعد از عمل جراحی اتواسکلروزیس باید بیشتر مراعات می کردید
   در هر صورت پزشک معالج شمابا دیدن عکس رادیولوژی و آزمایشات شنوایی براحتی می تواند شما راهنمایی کند

  2. سرکار خانم مهسا
   سلام
   بعد از عمل جراحی اتو اسکلروزیس پرهیز از فعالیت های بدنی سنگین ضروری است لطفا در اولین فرصت به پزشک جراح خود مراجعه کنید تا بررسی های لازم را انجام دهند

 170. سلام اقای دکتر .بسیار به کمک و راهنمایی شما نیازمندم .پرستار هستم و حدود سه سال است که دچار کاهش شنوایی شدم .به پزشک مراجعه کردم که تشخیص چسبندگی استخوانچه های گوش داده شد و ان زمان بود که متوجه شدم مبتلا به ارتریت روماتوئید هستم .به من گفته شد با جراحی میتوان تا حدودی شنوایی را بهبود بخشید .گوش راستم شنوایی ندارد و گوش چپ فقط 60% شنوایی دارد .وبا این وضع در شغلم هم دچار مشکل شده ام .لطفا من را راهنمایی کنید .سپاسگذارم

  1. جناب آقای / سرکار خانم طاهری
   سلام
   احتمالا منظور شما اتو اسکلروزیس بوده است در صورت امکان عمل جراحی و موفقیت عمل شنوایی بهبودپیدا می کند اگر نه سمعک بهترین گزینه خواهد بود

  2. جناب آقای/ سرکار خانم طاهری
   در صورتی که در مکالمات روزمره دچار مشکل شده اید بدون معطلی وارد پروسه استقاده از سمعک شوید تا توانایی های تکلمی و ارتباطی و حتی کیفیت صدای شما افت پیدا نکند

 171. با عرض سلام جسارتا خواستم بپرسم آیا مصرف سیگار یا قلیان برای کسانی که عمل استاپدکتومی انجام داده اند مضر است؟

 172. سلام وقت بخیر لطفا جواب بدید عمل گوش میانی دارم تو کارت عمل نوشته ترمیم زنجیره استخوانی میخواستم بدونم آیا پروتز porpمیزارند قبلا عمل انجام دادم فک میکردن اتواسکلروز بود اما حین عمل فهمیدن استخوان دوم مشکل داره واینکه تو عمل قبل پروتز نزاشتن فقط استخوان دوم رو تراش دادن همل قبل بی نتیجه بود آیا عمل دوم حتما پروتز میزارند

  1. سر کار خانم مهسا
   احتمالا اتواسکلروز داشته اید واین به این معنی است که مفاصل بین سه استخوانچه چکشی ، سندانی و رکابی استخوانی شده اند و مانع از انتقال صدا به گوش داخلی شما می شده اند و لذا برای شما عمل جراحی انجام شده است گاهی عمل ها دو مرحله انجام می شود که ممکن برای شما اینچنین شده باشد

 173. سلام. جناب دکتر من دچار اسکلروز دوطرفه هستم در سمت چپ شدید تر ودر سمت راست کمتر است ونیاز به عمل جراحی با تشخیص چند دکتر باید انجام بشه البته مشکل هزینه عمل رو دارم چون دکترهایی که رفتم کلا در خصوصی عمل میکنند در تهران بیمارستان امیر اعلم چه دکتری رو پیشنهاد میدید با تشکر.

 174. من هفته پیش عمل پروتز رو انجام دادم امروز پانسمان رو برداشتم ، ولی هنوز احساس میکنم چیزی تو گوشم هست گوشم گرفته انگار ی پنبه هنوز مونده تو گوشم-نیاز برم دکتر دوباره یا بذارم یکم بگذره ممنون میشم جواب بدید

  1. جناب آقای /سرکار خانم *******
   سلام
   ممکن است پانسمان و یا دارو های داخل مجرای گوشتان باشد به جراح خود مراجعه کنید آنها را خارج میکنند

 175. سلام ببخشید من گوشمو عمل گوش میانی کردم پیش دکتر محمودی تو مروستی,الان ی هفته گذشته باندشو باز کردم وبی هنوز انگار چیزی تو گوشم گیر کرده

  1. سرکار خانم الهام
   سلام
   ممکن است پانسمان و یا دارو های داخل مجرای گوشتان باشد به جراح خود مراجعه کنید آنها را خارج میکنند

 176. سلام
  من حدود ۱۰ سال هست که متوجه کاهش شنوایی شدم.امسال به پزشک مراجعه کردم که با توجه به شنوایی سنجی و ام آر آی بیماری چسبندگی گوش رو تشخیص دادن و دو طرفه.اگر عمل نکنم و از سمعک استفاده کنم بیماری پیشرفت داره و ممکنه عصب هم آسیب ببینه

 177. سلام من هفته آینده با دکتر اصغری عمل اتواسکلروزیس برای گوش سمت راستم دارم ولی بشدت نکرانم از نتیجه عمل.دوستانی ک عمل داشتند ممنون میشم راجب تجربیاتشون برلی بعد از عمل بگن

 178. با سلام – همسر بنده حدود 20 روز پیش عمل استاپدکتومی گوش راست خود را در بیمارستان مهرتهران و نزد اساتید بنام این رشته انجام داد . تا چند روز پس از عمل از شدت سرگیجه حتی نمیتوانست بر تخت بیمارستان بنشیند اما اکنون بحمداله امورات معمول خود و زندگی را انجام می دهد ولی همچنان بعضا” سرگیجه دارد و بسیار نگران است که نکند تا آخر عمر باقی بماند و خوب نشود . چه باید کرد ؟ آیا گذشت 20 روزاز انجام جراحی برای بهبودی کافی نیست ؟از تسریع در ارسال پاسخ سپاسگزار خواهیم بود .

  1. جاب آقای قاسم
   سلام
   از عوراض جراحی گوش میانی ممکن این سرگیجه های موقتی باشد که با التیام زخو های جراحی بر طرف می شود نگران نباشید

 179. سلام وقت بخیر ببخشید آقای دکتر یه سوالی داشتم من 20 رو پیش عمل گوش میانی داشتم درواقع سفتی استخوانچه های گوش داشتم که دراین عمل فعلا استخوان هارو برداشتن وقرار 8ماه دیگه پروتز بزارند سوالم این بود که شنواییم خیلی کم شده میخوام بدونم این کم شنوایی کی خوب میشه یاهمینجوری میمونه تا عمل بعدیم

  1. سرکار خانم گلنار
   سلام
   انشالله بعد از کار گزاری پروتز حتما شنوایی شما بهتر خواهد شد

 180. سلام تو تصادف استخوانهای تمپورال گوشم شکسته و گوش راستم نمیشنوه میشه با عمل درمانش کرد ایا ؟

  1. جناب آقای محمد سلام
   آخرین آزمایش شنوایی خودتان را لطفا از طریق تلگرام یا واتس آپ به شماره ۰۹۱۲۳۵۴۴۸۰۶ بفرستید

 181. سلام علیکم
  وقت بخیر
  بنده ۲۷سالمه و همین بیماری دارم و حتی تفلون پیستون هم خریداری کردم ولی ترس از عمل دارم الان حرفای اروم و پچ پچ ها رو نمیشنوم

  ایا عمل توی این سن جواب میده ؟و اینکه تفلون پیستونی ک من سال ۹۲ خریداری کردم تاریخ مصرف داره؟اخه ی تاریخی روش مشاهده کردم
  و شیراز کی رو پیشنهاد میدین برای عمل؟؟

  1. جناب آقای میلاد
   سلام انشالله با شهامت دنبال عنل بروید و نگران نباشید
   حتما پرو تز را به جراح محترم نشان دهید احتمالا مشکلی نداشته باشد

 182. با عرض سلام
  جناب آقای دکتر بنده سه سال پیش گوش چپ رو به علت اتواسکلرز عمل کردم و الحمدولله شنواییم بالاتر رفت هر چند صدای سوت ممتد در گوشم رفع نشد.
  تا اینکه یک هفته پیش گوش راست رو نیز به همین دلیل پیش دکتر قبل عمل کردم و دیروز پانسمان رو برداشتم اما مشکلی که دارم صدا ها رو با خش خش میشنوم
  و اذیت میشم به طوری که ناچارم پنبه داخل گوشم بذارم .
  نگرانم نکنه عملم خوب نبوده
  یا اینکه هنوز پرده ترمیم نشده و التهاب باعث این امر میشه.
  سپاسگزارم از راهنمایی شما

 183. سلام آقاي دكتر. من يك هفته هست كه گوش سمت چپم رو عمل كردم فردا ميرم پانسمانم را باز كنم ايشالا عمل موفقيت آميز بوده و شنواييم برگرده.. من ١٥ روز بعد از زايمانم اين مشكل برام به وجود اومد..تو قزوين پيشه دكترقبادي عمل كردم برام دعا كنيد

 184. سلام من ١٧ روز هست كه عمل روگوش چپ انجام دادم و پروتز كار گذاشتن.سوالم اين هست من گوش راستم هرازگاهي يه دردي ميگيره. آيا امكان دارد گوش راستم تا آخرعمرم به اتوسكلروزمبتلا نشه؟؟ يا براي همه دوطرفه است؟؟
  گوش چپم بعدازعمل الان صداهاي بلند رو ميشنوه يعني بهتراز قبل نشده آيا بهتر ميشه ؟

  1. سرکار خانم پریسا
   سلام معمولا اتواسکلروز در هردو گوش همزمان خود نمایی می کند

 185. سلام آقای دکتر من حدود ۸ سال پیش متوجه شدم دچار اتواسکلروز و کاهش شنوایی مخلوط حسی و عصبی هستم گوش چپم را عمل کردم و پروتز گذاشتم بعد از عمل شنوایی تا حد زیادی بهبود پیدا کرد اما الان باز هم شاهد کاهش شنوایی در گوشی که جراحی کردم شدم آیا این مشکل مربوط به ضعف حسی و عصبی است یا خیر و آیا بعد از جراحی و کاشت پروتز امکان کاهش شنوایی حسی و عصبی وجود دارد؟ ممنون از همراهی شما

  1. جناب آقای محمود سلام
   اتواسکلروز بعد از عمل جراحی هم ممکن است دوباره عود کند و ممکن است پروتز به دلیلی مثل جابجایی کارایی خود را از دست بدهد ضمن اینکه با افزایش سن کم شنوایی حسی عصبی به طور طبیعی اتفاق می افتد اما باید هر ساله آزمایشات شنوایی شما تکرار وباهم مقایسه شود تا از این موضوع مطمئن شد

 186. با سلام و تشکر از راهنمایی های ارزنده تان
  می خواستم ببینم این بیماری اتو اسکلروز در نهایت چقدر پیشرفت می کنه و اصولا جایی متوقف می شه و چقدر احتمال دارد که به ناشنوایی کامل منجر شود ؟

  1. جناب آقای جعفر سلام
   معمولا تا فیکس شدن زنجیره استخوانچه های گوش میانی ادامه پیدا میکند و کمتر به گوش داخلی سرایت می کند که صورت سرایت هم ،کم شنوایی بیشتری اتفاق می افتد نه ناشنوایی کامل

 187. سلام.
  اينكه ميفرماييد هردوگوش همزمان دچار اتوسكلروز ميشه
  من گوش چپم پروتز گذاشته شده و شنوايي گوش راست نرماله و كم نشده.. يعني اتواسكلروز من يك طرفه هست ؟؟؟؟؟؟

  1. سرکار خانم پریسا
   سلام
   معمولا اتواسکلروز دو طرفه است اما خدا را شکر در شما یکطرفه بوده البته اگر واقعا مطمئن با شید مشکل شما اتواسکلروزیس بوده است

 188. سلام
  من جراحی و گذاشتن پروتز در گوش چپم رو تقریبا دو هفته است انجام دادم اما اوایل که شنواییم صفر شد الان فکر می کنم در حد ۲۰ درصده و صداهای تو گوشم تغییری نکردم .می خواستم بپرسم احتمال عدم موفقیت جراحی بوده چون من پیش دکتر براتی که در این موضوع متخصص و کاربلد هست جراحی انجام شده

  1. جناب آفای مجید سلام
   انشالله عمل موفق بوده لطفا دو ماه بعد از عمل آزمایش شنوایی بگیرید وبا قبل از عمل مقایسه کنید

 189. سلام آقاي دكتر
  گوش چپم دچار اتواسكلروز بوده از عمل و كارگذاشتن پروتز دو ماه ميگذرد و درگوش عمل شده يك سوت ممتد وجود دارد، آيا رفع ميشود ؟؟

  1. سرکار خانم پ
   سلام
   انشالله بعد از بر طرف شدن التهابات ناشی از جراحی مشکل بر طرف می شود نگران نباشید

 190. سلام خسته نباشید
  تقریبا ده سال کم شنوایی و وزوز گوش دارم کلی نوار گوش دارم ولی هیچ دکتری علتشو نفهمید البته ما شهرستانیم . ببخشید با چه آزمایشی میشه فهمید چسبندگی گوش داریم یا نه ؟
  پدرم دراومدبا این وضعیت درس خوندم
  میتونم نوار گوشهامو فرستم ببینید ؟

  1. جنا آقای احمد سلام
   لطفا آخرین آزمایشات شنوایی خودتان را برای ما شماره 09123544806 تلگرام یا وتس آپ کنید

 191. سلام بنده پس از سی سال دوندگی دو ماه پیش خانم دکتر جباری تشخیص چسبندگی استخوان دادند و یک ماه قبل این عمل را انجام دادند فعلا که شنواییم خیلی خوب شده من از دکتر جباری خیلی راضی هستم وتشکر میکنم و افتخار میکنم در تبریز چنین دکتری داریم

 192. با سلام بنده ۳۸ ساله هستم. بعد ازاولین بارداری پنج سال قبل و زایمانم که شش ماه ازش می گذشت دچار سانحه گاز گرفتگی در منزل شدیم و هجده روز توی کما بودم بعداز آن سرگیجه شدید و کم شنوا شدم البته قبل از ان هم نسبت به بعضیا که کوچکترین صداها رو میشنیدندشنوایی من کمتر بود و الان بعد چهار سال از اون سانحه هنوز کم شنوا هستم و تا کنون سمعک نخریدم ایا منم اتو اسکلروز دارم و باید جراحی شوم ؟؟ممنونم

  1. سرکار خانم مهناز باسلام
   درصو رت امکان نتایج آخرین آزمایشات شنوایی خودتان را برای شماره ۰۹۱۲۳۵۴۴۸۰۶ واتس آپ بفرمایید تا راهنمایی شوید

 193. جناب دکتر گورابی سلام. من نیز از کودکی بعد از یک دوره تب در اثر ابتلا به حصبه دچار این مشکل شدم. اکنون ۶۱ سال دارم و سالهای قبل بدنبال درمان از راه جراحی بودم که متاسفانه انزمان چنین درمانی نبود. با تشکر از توضیحات عالی جنابعالی خواهشمندم راهنمایی ام کنید که ایا این عمل میتواند برایم مفید واقع شود. و نیز در صورت امکان شماره تماس یا ادرس مطب خود را برایم ارسال فرمایید. با سپاس فراوان

  1. تهران خ انقلاب خ ابوریحان خ نظری پلاک ۴۴ واحد ۱ مرکز تخصصی شنوایی ،سمعک وتعادل ایرلایف ۰۲۱-۶۶۴۶۱۸۱۹

 194. با سلام خدمت دکتر گورابی عزیز
  من ۱۸ سالمه و تقریبا از یک سال و نیم پیش بعد از یک سرماخوردگی شدید دچار مشکل شنوایی شدم و به چند تا پزشک متخصص که مراجعه کردم می گفتند عفونت گوش میانی دارم و برای همین ۳بار ساکشن شدم ولی هیچ بهبودی در من حاصل نشد و دوباره که به پزشک مراجعه کردم به من گفتند که بیماری اتواسکلروزیس دارم و عمل هم به دلیل ریسک زیاد ان توصیه نمیشه و اینکه بهتر است از سمعک استفاده بشه من الان از کم شنوایی خودم خیلی رنج میبرم
  ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

  1. سرکار خانم نازنین پیش یار
   سلام
   لطفا آخرین آزمایشات شنوایی خود را از طریق واتس اپ به شماره ۰۹۱۲۳۵۴۴۸۰۶ ارسال تا راهنمایی شوید

  2. سرکار خانم نازنین پیش یار سلام
   لطفا آخرین آزمایشات شنوایی خودتان را از طریق واتس آپ به شماره ۰۹۱۲۳۵۴۴۸۰۶ ارسال تا راهنمایی شوید

 195. سلام دکتر گورابی عزیز
  من ۱۸سالمه حدوداً از یک سال پیش بعد از یک سرماخوردگی شدید احساس کم شدن میزان شنوایی روم داشتم و با مراجعه پزشک متخصص به من گفتند که عفونت گوش میانی دارم واسه بار تا حالا ساکشن کردم ولی خوب نشدم و اخرین بار که دوباره به دکتر رفتم گفتند که بیماری اتواسکلروزیس دارم که در گوش راستم بیشتر پیشرفت کرده ولی جراحی به دلیل ریسک زیاد ان توصیه نمیشه ومی تونم از سمعک استفاده کنم من الان سرگیجه و درد و گاهی صدای زنگ زدن در گوشم حس میکنم و جدا از همه این ها بیشتر از ضعف در شنواییم رنج می برم
  ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

  1. سرکار خانم نارین
   سلام
   لطفا آخرین آزمایشات شنوایی خود را از طریق واتس اپ به شماره ۰۹۱۲۳۵۴۴۸۰۶ ارسال تا راهنمایی شوید

  2. سرکار خانم نارین سلام
   لطفا آخرین آزمایشات شنوایی خودتان را از طریق واتس آپ به شماره ۰۹۱۲۳۵۴۴۸۰۶ ارسال تا راهنمایی شوید

 196. سلام خدمت دکتر گورابی گرامی
  می خواستم بدونم با توجه به اینکه من بیماری اتواسکلروز دارم ایا منعی برای استفاده از هدفون یا هندزفری دارم چون زیاد از هندزفری استفاده میکنم به من گفتند که ممکن با استفاده از این وسایل وضعیت گوشم بدتر بشه ایا اینها ارتباطی با هم دارند
  لطفاً راهنمایی کنید

  1. سرکار خانم نارین
   شما احتمالا بدلیل مشکل اتو اسکلروز کم شنوایی انتقالی دارید و استفاده از هندزفری بدون بلند کردن صدا برای جبران کم شنوایی ممکن نیست .
   بنابراین ممکن بیش اندازه مجاز صدا را بلند کنید و این در بلند مدت می تواند کم شنوایی مضاعف از نوع حسی عصبی هم به کم شنوایی شما اضافه کند

  2. سرکار خانم نارین شما بدلیل اتواسکلروزیس احتمالا کم شنوایی انتقالی دارید و برای شنیدن مطلوب صدا از طریق هندز فری مجبورید صدا را بلند تر کنید
   اداوم این وضعیت کم شنوایی مضاعف حسی عصبی را نیز بهد دنبال خواهد داشت .

 197. سلام خسته نباشید،بنده از بچگی هردو گوشم کاهش شنوایی داره و هردوی گوش رو هرکدام دومرحله عمل کردم البته مشکلم از نوع انتقالی هستش و زمینه ارثی میباشد و متاسفانه با این عمل ها شنواییم برنگشت و مجبور شدم از سمعک استفاده کنم اما از سمعک خسته شدم دوست دارم شنواییمو طبیعی بدست بیارم حالا آقای دکتر میشه بگین مشکل من با حراحی مجدد میتونه حل بشه یا خیر؟و اینکه تابحال پزشکان و دانشمندان دنبال کشف دارویی برای همچین مشکلی هستن یا نه؟ممنون میشم جواب بدین

 198. سلام و خسته نباشید ..من یک ماه قبل عمل اتو اسکلروز داشتم و بعد عمل حالم خیلی خوب بود ..دو روز قبل حواسم نشد بینیمو تمیز کردم..از اون موقع سرگیجه شدید دارم و احساس میکنم باد تو گوشم می پیچه..لطف می کنید راهنمائی بفرمائید چیکار کنم و آیا خطری برام داره؟..ممنون از لطفتون

 199. سلام جناب دکتر خسته نباشید من ۳۰سالمه و ۴۰روز پیش عمل اسکلرز انجام دادم توسط دکتر خرسندی اوایل عمل صدای سوت شدید داشتم که بعد ۲۰روز که شنوایم برگشت صدای سوت خیلی کم شد اونقدری که اذیت نمیکرد الان ۴۰روز از عمل گذشته صدای سوت گوشم برگشته بعد دو روز پانسمان داخل گوشم کیپ شده سوت گوشم خیلی زیاد شده در حدی که خیلی اذیتم میکنه فقط به پهلو دراز می‌کشم آروم تر میشه میخاستم ببینم سوت گوشم خوب میشه یا داعم رو سرم هست با تشکر از شما

  1. جناب اقای نبوی سلام انشالله زخم های ناشی از جراحی خوب شود ممکن است صداوزوز هم کم شود امیدوار باشید و نگرانی به خودتان راه ندهید

 200. سلام جناب دکتر خواهر من بیماری اتو اسکروز داشت و عمل جراحی انجام داد و متأسفانه نتیجه عمل جواب نداد . آیا دوباره میشه عمل کنه و امیدوار باشه. چون واقعاً از اونروز بنده خدا افسردگی گرفته ممنون میشم راهنمایی کنید و یه دکتر خوب معرفی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 3 =