پرفوراسیون پرده صماخ و ضایعات ضربه ای

کم شنوایی حاصل از ضایعات ضربه ای در صورت خالص بودن، از نوع انتقالی است و حد اکثر شدت آن مربوط به زمانی است که پارگی کامل T.M (ندرتا از نوع Trumatic ) وجود دارد. نوع Trumatic این ضایعه از سیلی گرفـته تـا ورود شـیء نـوک تـیـز ، زخمهای نازک، شکستگیهای استخوان تمپورال، Blast injury و انفجار متفاوت است.

پرفوراسیون ایجاد شده در اثر Truma در ۲۵تا ۸۰درصد موارد دارای ترمیم خودبخودی است. محل استقرار پارگـی T.M که در اثر ضربه ایجاد شده است عموما در بخش خلفی و نزدیک Handle of malleus و در مـحـل Pars.T می باشد . شـکل این نوع پرفوراسیونها عموما نامنظم،دارای زاویه تندیا به شکل یک خط ویا به شکل گلبرگی که بین دو دست در اثر ضربه متلاشی می شود، لبه دار و ستاره ای شکل است و مختصری از ناحیه فوقانی به سمت تحتانی کشیده شده است.در صورت عدم رسیدگی به این موارد حاد علائم رو به زوال می گذارد وشاهد عوارض اختلالات مزمن آتی خواهیم بود.

انواع مختلفی از Perforation از جهت بررسی کلینیکال وجود دارد :

۱-پرفوراسیون آنولوس و Pars.f را شامل می شود (ندرتا):

این حالت با لـقوه خـطـرنـاک اسـت از ایـن جـهـت کـه در مـوارد زیـادی هـمراه بـا تـخریـب استخوانچه ها و لیگامانها یا تشکیل Cholesteatoma مشاهده می گردد.

۲-Central perforation :که پارگی در وسط Pars.T دیده می شود. آنولوس محاط بر پرفوراسـیون دیـده می شـود .این حالت، وضعیت بهتر گزلرش شده از پرفوراسیون است گرچه ممکن است همراه با یک CHL عمده گزارش شود .

۳-Marginal perforation (قلوه ای شکل):در این وضعیت پارگی در حاشیه ‏‏‏‏T.M رؤیت می شود .

۴- Total perforation:در معاینه اتوسکپی قسمت کوچکی از T.M چسبیده به آنــولـوس دیده می شود. در این مورد ، انتظار dB35ـ۳۰ کاهش شنوایی در A.C را داریم.

۵-بدترین وضعیت ممکن برای پرفوراسیون از جهت کاهش شنوایی حالتی است که Position ایجاد پـرفـوراسـیون دقیقا مقابل Situation دریچه گرد باشد ؛ لذا بنابر خاصیت Cancelling effect انتظار بیشترین کاهش ممکن را داریم.

در مواردی که Total.Per وجود دارد شـخـص مـمکن اسـت نـجـوایی را کـه در فـاصلـه cm60 ادا می شود بشنود. به طور کلی وضعیت استخوانچه ها بویژه حرکت آزادانه استخوان Stapes بر روی O.V برای شـنوایی مهـمتر از پرفـوره نـبودن T.M است .

هنگام تشخیص پرفوراسیون باید به اختلالات دیگر چون تخریب استخوانچه ها ،فیکسیشن رکابی ویا چسبندگی های گوش میانی نیز توجه کر د تا در تحلیل اودیوگرام دچار اشتباه نشویم .

گرچه ارائه یک الگوی تیپیک برای پرفوراسیون کاری مشکل و یا شاید غیر علمی باشد ولی آنچه که کارشناسان این رشته از لحاظ تجارب بالینی خود ارائه می دهند یک الگوی Convergion ( همگرا ) به ترتیب زیر می باشد:

در این مورد هر چه وسعت پرفوراسیون بیشتر باشد میـزان گپ بدسـت آمده در فرکانـسهای

Low بیشتر خواهد بود . الگوی ارائه شده قابل توضیح جهت مشکلات ناشی از Stiffness هم

می باشد چراکه هردو این ضایعات بدلیل تداخل اثـر سفتـی در انـتقـال صـوت بـه گوش داخـلی

می باشد تا اثر جرم (Mass ).

ارسالی از آرمان آراسته دانشجوی گفتاردرمانی

4 دیدگاه در “پرفوراسیون پرده صماخ و ضایعات ضربه ای

 1. سر کار خانم آرزو حسنوند دانشجوی گفتاردرمانی
  باسلام مطلب لرسالی شما دریافت شد ومنتشر خواهد شد

 2. سر کار خانم آرزو حسنوند دانشجوی گفتاردرمانی
  باسلام
  مطلب ارسالی شما دریافت شد ومنتشر خواهد شد

 3. سر کار خانم آرزو حسنوند دانشجوی گفتاردرمانی
  باسلام
  مطلب ارسالی شما دریافت شد ومنتشر خواهد شد

 4. سر کار خانم آرزو حسنوند دانشجوی گفتاردرمانی
  باسلام واحترام
  مطلب ارسالی شما دریافت شد ومنتشر خواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 8 =