نمرات دانشجویان تربیت معلم شهید شرافت (درس تربیت شنوایی)

 1. خانم مونس ملاشاهی 19
 2. خانم الهه نوری نژاد 19
 3. خانم فاطمه رهنما 19
 4. خانم نجمه خوراوندی 12
 5. خانم الهه حبیبی17/5
 6. خانم سمیرا پور آوج 10
 7. خانم الهام پاکار18/5
 8. خانم نرگس بهروزی17/5
 9. خانم منصوره بزی 19
 10. خانم فاطمه باقری چاوک 19
 11. خانم مرضیه ایزد پناه 17/5
 12. خانم منصوره اذانی 18
 13. خانم عشرت احمدی17/5
 14. خانم زکیه سالاری 12
 15. خانم آسیه سلمانوند زاده16/5
 16. خانم زهرا شریفی مهر 16/5
 17. خانم نر گس عربگری 10/5
 18. خانم اطهر عزمی 19
 19. خانم خدیجه کاشی 19
 20. خانم فرز انه کرمی 14/5
 21. خانم ام البنین گرجی 10/5
 22. خانم فهیمه محمدی 16/5
 23. خانم مژگان مرادیان 19
 24. خانم زینت ملا اصغری  زاده 19
 25. خانم سارا یوسفی 19
 26. خانم زهرا یگانه فر 18/5
 27. خانم زهره هوایی 18/5

4 دیدگاه در “نمرات دانشجویان تربیت معلم شهید شرافت (درس تربیت شنوایی)

 1. شمه ای از حکمت های گوش را بشنو . که جون خدای تعالی ان را شکافته و در اندرون قرار داده که به وسیله ی ان امتیاز صدا های مختلفه می کند وبر دو سوراخ گوش بلندی چون صدف خلق کرد که ان رااز سرما و گرما و غیره محافظت نماید

  گوش ‫اندام حسی است که صدا را دریافت می‌کند. گوش انسان از سه قسمت خارجی، میانی و داخلی تشکیل شده‌است. امواج حرکتی صوت در گوش یه امواج الکتریکی تبدیل و به مغز فرستاده می‌شوند. گوش انسان قادر است بین ۲۰ تا ۲۰۰۰۰ هرتز را درک کند.به این محدوده محدوده شنوایی انسان می‌گویند

  گوش از سه بخش مختلف تشکیل شده است . گوش خارجی ، میانی و درونی .

  فهرست مندرجات [نهفتن]
  ۱ گوش خارجی ، گرفتن امواج
  ۲ گوش میانی : ارتعاشات مفید
  ۳ گوش داخلی : شروع تحریکات عصبی
  ۴ گوشها و تعادل
  ۵ منابع

  [ویرایش] گوش خارجی ، گرفتن امواج
  گوش بیرونی یا خارجی را که دیگران آن را می بینند لاله گوش می گویند . مهمترین کار گوش بیرونی گرفتن صداها است . وقتیکه صدا ایجاد می‌شود ، امواج صوتی تولید و در هوا منتشر می شوند ؛ بعد از اینکه امواج وارد گوش بیرونی شدند از طریق سوراخ گوش وارد گوش می شوند و راهی گوش میانی می گردند. یکی از وظایف گوش بیرونی حفظ گوش از طریق جرم گوش می باشد؛ این جرم مخصوص ، گوش را از پوست اطراف سوراخ گوش در مقابل عفونتها محافظت می‌کند .گوشها ماده‌ای شبیه موم ترشح می‌کنند تا از داخل گوش محافظت نمایند.اگر ترشح موم خیلی زیاد باشد٫ سفت می‌شود و ممکن است گوش را به درد بیاورد واگر خودتان بخواهید موم سفت شده را از گوش خارج کنید به گوشتان آسیب خواهد رساند.

  [ویرایش] گوش میانی : ارتعاشات مفید
  مهمترین کار گوش میانی گرفتن امواج صوتی است که گوش خارجی می گیرد و آنها را به لرزش تبدیل می‌کند و به گوش درونی می فرستد و این عمل را با استفاده از پرده گوش که گوش بیرونی را از گوش میانی جدا می‌کند انجام می دهد .

  سه استخوان ریز و ظریف موجود در گوش را استخوانچه می نامند .پرده گوش قسمتی از پوست نازکی است که مثل طبل محکم گسترده شده است و به اولین استخوانچه چسبیده است این استخوان کوچک استخوان چکشی (مالئوس) نامیده می‌شود .استخوان چکشی به استخوان کوچک دیگری چسبیده است که به آن سندانی گفته می شود؛ استخوان سندانی به کوچکترین استخوان در بدن متصل است که به آن رکابی می گویند.

  بخش‌های گوش: ۱-جمجمه ۲-مجرای گوش ۳-لاله ۴-پرده ۵-دریچهٔ بیضی ۶-استخوانچه چکشی ۷-سندانی ۸-رکابی ۹-دالان ۱۰-حلزون ۱۱- عصب شنوایی ۱۲-لوله استاش.وقتی امواج صوتی وارد گوش می شوند و به پرده گوش (پرده صماخ) می رسند پرده گوش را به لرزش در می آورند، ارتعاشات صوتی وارد سه استخوانچه گوش میانی می شوند و به این طریق از گوش میانی عبور می کنند و وارد گوش داخلی می شوند ؛ کار دیگر گوش میانی این است که به پرده گوش کمک می‌کند تا فشارهای هوا را کنترل کند .

  گوش میانی بوسیله لوله باریکی که لوله استاش نامیده می‌شود به پشت بینی متصل شده است .لوله استاش همراه با گوش میانی فشار هوا را بر هر دو طرف پرده گوش متعادل می کنند .

  معمولاً لوله استاش بسته است فقط وقتی خمیازه می کشید یا غذا می جوید باز می‌شود . اگر با هواپیما یا در مناطق کوهستانی سفر کرده باشید احساس کرده اید که لوله‌های استاش در هر دو گوش شما باز شده است و ناگهان صدای ترق در گوش تان احساس می کنید . در حقیقت این صدایی است که شما را مطمئن می‌کند لوله استاش باز شده و فشار هوا در هر دو پرده گوش یکسان است .

  [ویرایش] گوش داخلی : شروع تحریکات عصبی
  بعد از اینکه امواج صوتی در گوش میانی به ارتعاش تبدیل شده ارتعاشات وارد گوش میانی می شوند . ارتعاشات داخل حلزون شنوایی می روند ، حلزون شنوایی یک لوله کوچک و حلقه ای در گوش داخلی است ؛ حلزون شنوایی پر از مایع است و روی آن را هزاران تار از موهای باریکی پوشانده است . وقتی ارتعاشات صوتی به مایع داخل حلزون شنوایی برخورد می کنند ، مایع داخل حلزون شروع به لرزیدن می‌کند . انواع مختلف صداها نمونه‌های مختلفی از ارتعاشات می سازد ؛ ارتعاش باعث حرکت موهای ریز سلولهای شنوایی می‌شود و هر چه ارتعاش بیشتر باشد موهای سلول حلزون بیشتر حرکت خواهد کرد .

  وقتیکه موهای حساس حرکت می کنند ارتعاشات صوتی به علائم عصبی تبدیل می شوند و مغز می تواند آنچه را گوش شنیده بفهمد . مغز علائم را روی هم می گذارد و آن را پردازش می‌کند .

  [ویرایش] گوشها و تعادل
  گوشها کاری بیشتر از شنوایی انجام می دهند؛ سه حلقه وجود دارد که به آنها کانالهای نیم دایره می گویند، کانالهای نیم دایره درست بالای حلزون شنوایی قرار دارد و مثل حلزون شنوایی پر از مایع هستند و میلیونها موی باریک که فقط با میکروسکوپ دیده می شوند روی آنها را پوشانده است ولی کار متفاوتی انجام می دهند.گوش به حلزون شنوایی برای شنیدن نیاز دارد و به کانالهای نیم دایره برای تعادل.

  وقتی خم می شوید تا انگشتان پای خود را لمس کنید چه چیزی مانع افتادن شما به زمین می‌شود ؟ وقتی سرتان را تکان می دهید مایع داخل کانالها نیز حرکت می‌کند ؛ مایع ، موهای ریز را حرکت می دهد و موها پیام عصبی وضعیت سر را به مغز می فرستند در کمتر از یک ثانیه مغز می فهمد سرکجاست و به کدام ماهیچه‌ها باید پیامها را مخابره کند تا بدن بتواند تعادلش را حفظ کند .

  گاهی اوقات مایع داخل کانالهای نیم دایره بعد از اینکه از حرکت ایستاده اید باز حرکت می کنند، برای اینکه بدانید چگونه حرکت می کنند مثالی می زنیم : نصف بیشتر یک فنجان را پر از آب کنید حالا فنجان را در مقابل خودتان یک حرکت چرخشی بدهید و بعد متوقف کنید ، دقت کنید آب چگونه دور تا دور می چرخد حتی بعد از اینکه فنجان ثابت است ؟ این همان چیزی است که وقتی به سرعت می چرخید در کانالهای نیم دایره اتفاق می افتد ؛ وقتی چرخیدن یا راندن خود را متوقف کنید مایع داخل کانالهای نیم دایره همچنان می چرخد به همین دلیل موهای اطراف کانال حرکت می کنند و پیام مغز را ارسال می کنند که سر شما در حال حرکت است

 2. جرم موجود در گوش دارای خاصیت چربی و اسیدی است. چربی موجود در گوش از ترك خوردن پوست گوش جلوگیری كرده و سبب نرمی پرده گوش می شود.

  خاصیت اسیدی جرم موجود در گوش از رشد قارچ ها و باكتری ها در گوش پیشگیری می كند. بنابراین استفاده از صابون برای پاك كردن داخل گوش باعث می شود تا خاصیت قلیایی صابون ماده اسیدی طبیعی گوش را از بین ببرد و فرصت رشد به باكتری ها و قارچ ها داده شود.

  باكتری ها و قارچ ها در محیط های مرطوب رشد می كنند، بنابراین توصیه می شود شناگران بدون محافظ گوش به داخل دریا و استخر نروند.

  درد گوش، تورم مجاری گوش خارجی، ایجاد غدد لنفاوی در كنار لاله ی گوش، تب خفیف، ترشح چرك سفید رنگ بدون بو از گوش، تنگی و گرفتگی گوش از جمله علایم شایع عفونت گوش خارجی هستند.

  البته اگر این عفونت از نوع قارچی باشد، چرك سیاه از گوش خارج می شود.

 3. چگونگی دوش گرفتن در فضا

  فضانورد كانادايي درباره زندگي در ايستگاه فضايي گفت: خوابيدن در فضا آسان است اما دوش گرفتن در اينجا غير ممكن است.
  به گزارش خبرگزاري فارس، فضانوردان در فضا كارهايي همچون ساختن ايستگاه بين‌المللي 100 ميليارد دلاري و خوابيدن را مي‌توانند تجربه كنند.
  جوليه پايته فضانورد كانادايي با شاتل انديوور به فضا رفته بود و به مدت يك هفته در ايستگاه فضايي زندگي كرده بود مي‌گويد: در حقيقت خوابيدن در فضا راحت است چون تو مي‌تواني بدون جاذبه زمين و در حالت بي‌وزني هم چرت بزني.
  پايته در يك مصاحبه تلويزيوني با ناسا مي‌گويد: نمي‌توانيد تصور كنيد كه ما چقدر راحت در فضا مي‌خوابيديم. هر كدام از ما يك كيسه خواب داشتيم و زمان خواب وارد كيسه خواب مي‌شديم و كيسه خواب‌ها در اتاق ايستگاه فضايي شناور مي‌شدند. در اين لحظه بايد كيسه خواب را به گوشه‌اي از اتاق وصل مي‌كرديم. اين ايده خيلي خوبي است زيرا اگر اين‌كار را نمي‌كردي در هنگامي كه خواب بودي در اتاق شناور مي‌شدي و در حالي كه در يكجا خوابيده بودي صبح در جاي ديگر بيدار مي‌شدي.
  كويئچي فضانورد ژاپني كه حدود 4 ماه و نيم در ايستگاه فضايي بود و با برگشت شاتل انديوور اين ايستگاه را ترك كرد، در خصوص تجربه خود مي‌گويد: اگر كيسه خواب‌ها را به نقطه‌اي متصل نمي‌كرديم امكان داشت كه در حين خواب و شناور بودن به يكي از سيستم‌ها و كامپيوترهاي حساس كنترل كننده ايستگاه فضايي برخورد كنيم.
  برخي از فضانوردان از شب اول حضور در ايستگاه فضايي شكايت داشتند و معتقد بودند كه شب اول به دليل عادت نداشتن به شرايط بي‌وزني خيلي سخت خوابيده‌اند.
  پايته فضانورد كانادايي مي‌گويد: بي‌وزني باعث مي‌شد تا در فضا راحت‌تر بخوابيم و خواب عميق داشته باشيم اما اين بي‌وزني مشكلاتي هم داشت و به خاطر بي‌وزني نمي‌توانستي دوش بگيري و اين مسئله باعث مي‌شد كه صبح كه از خواب بيدار مي‌شوي خيلي سرحال نباشي چون از نعمت دوش گرفتن بي‌بهره بودي.
  پايته مي‌گويد: در فضا هرگز برخورد قطره‌هاي آب بر سرت را تجربه نمي‌كني و ما نمي‌توانستيم دوش بگيريم يعني اصلا در ايستگاه فضايي حتي شير آب هم وجود نداشت.
  اولين ايستگاه فضايي ناسا “اسكاي لب ” و ايستگاه فضايي روسيه “مير ” امكاناتي را براي دوش گرفتن فضانوردان داشتند، اما در ايستگاه بين‌المللي فضا، فضانوردان از وسيله‌اي استفاده مي‌كنند كه مانند آب‌پاش عمل مي‌كند و آب را با فشار بيرون مي‌دهد و با استفاده از شامپوهاي مخصوص مو را خشك و تميز نگه مي‌دارند.
  پايته همچنين مي‌گويد: ما هم از اين وسيله استفاده مي‌كرديم و كاملا مثل زماني است كه به يك كمپينگ مي‌روي.

  ارسالی از عمار لطفی دانشجوی گفتار درمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 6 =