جنجال برای سمعک چرا ؟ وچگونه ایجاد شد؟

پیرو انتشار مقاله ای غیر کارشناسی در چهارمین شماره از ویژه نامه 6 و 7 روزنامه همشهری (پنج شنبه گذشته)، جلسه ای با حضور خبرنگار روزنامه و برخی اعضای هیئت مدیره انجمن علمی شنوایی شناسی ایران و انجمن شنوایی شناسان ایران (صنفی) در دفتر انجمن علمی برگزار گردید و پس از بحث کارشناسی در مورد روند تهیه سمعک، مقرر گردید جوابیه این دو انجمن در همان ویژه نامه منتشر گردد. امروز و در شماره 5 این ویژه نامه جوابیه مذکور منتشر گردیده است. از همکاران گرامی خواهشمندیم برای مشاهده این جوابیه به ادامه مطلب مراجعه فرمایند.

تاریخ خبر: 14 مهر 1390

مدیرمسئول محترم روزنامه محترم همشهری

باسلام

احتراماً پیرو چاپ مطلب چاپ شده با عنوان اصلی “خریدی برای چشم و گوش” و عنوان فرعی “از کجا، چند بخریم؟” به قلم جناب آقای وحیدرضا شیرانی راد، در صفحه 11 ویژه نامه 6 و 7 (شماره 4) مورخ 7 مهر 1390، به دلایل زیر مورد اعتراض جامعه علمی و صنفی شنوایی شناسان کشور می باشد :

1. تجویز و تنظیم وسایل کمک شنوایی شامل فرایندی چند مرحله ای است که با ارزیابی جامع و کامل وضعیت شنوایی فرد کم شنوا آغاز می شود و با در نظر گرفتن همه جوانب، به انتخاب یکی از انواع وسایل کمک شنوایی (از جمله سمعک) منجر می گردد. کم شنوایی ها طیف بسیار وسیع و متنوعی را تشکیل می دهند، از این رو انتخاب نوع درمان(دارویی، جراحی یا سمعک) صرفا از طریق معاینات تیم پزشکی امکان پذیر است.

2. تجویز و تنظیم سمعک فقط زمانی برای فرد کم شنوا مفید و قابل استفاده است که توانبخشی شنوایی شامل مشاوره تخصصی، ارزیابی و تنظیم های بعدی توسط متخصص شنوایی شناس در دفتر ارزیابی شنوایی انجام گیرد. در غیر اینصورت، چه بسا سمعک باعث آسیب جدی به سلامت شنوایی نیز می گردد.

3. امروزه با پیشرفت فناوری های دیجیتال و هوشمند، سخت افزار و نرم افزار سمعک ها به قدری پیشرفته شده اند که انتخاب هر یک از مدارات تقویتی مناسب فرد کم شنوا، نیازمند بررسی همه جانبه و دقیق از جانب فرد متخصص شنوایی شناسی می باشد.

4. انتخاب نامناسب سمعک، آسیب های جدی به سلامت شنوایی وارد می کند. اگر سمعک را وسیله ای تلقی کنیم که می توان آن را همانند کالاهای دیگر از مغازه یا فروشگاه تهیه کرد، احتمال ایجاد آسیب های جبران ناپذیر به دستگاه شنوایی فرد کم شنوا، بسیار افزایش می یابد. متاسفانه آمار اینگونه آسیب های جبران ناپذیر در مورد افرادی که سمعک را بدون درنظر گرفتن ملاحظات تیم تخصصی تیم پزشکی انتخاب کرده اند و صرفا آن را از یک “فروشگاه خریداری کرده اند”، بسیار بالاست.

5. سمعک، وسیله ای صرفا “خریدنی” یا صرفا “پوشیدنی” نیست و با ارایه آدرس خرید(داروخانه، راسته …) ، معرفی یک مکان سنجش شنوایی خاص یا ذکر صرفا قیمت سمعک ها، نمی توان کمک زیادی به نیازمندان استفاده از سمعک کرد. برعکس، سمعک وسیله ای “تجویز شدنی” است که با توجه به ملاحظات فوق الذکر، الزاما باید تحت نظارت تیم تخصصی پزشکی انجام گیرد.

در پایان، انجمن علمی شنوایی شناسی ایران به عنوان مرجع علمی شنوایی شناسی کشور، امیدوار است که اصحاب رسانه در اطلاع رسانی “درست” و “علمی” به افکار عمومی، نهایت تلاش، وسواس و دقت خود را بکار گیرند تا علیرغم نیّت خیرخواهانه ای که در کمک به افراد نیازمند استفاده از خدمات پزشکی دارند، خدای ناکرده موجبات سوء استفاده افراد سودجو و در نتیجه آسیب به نظام سلامت کشور را فراهم نکنند.

با احترام

هیات مدیره انجمن علمی شنوایی شناسی کشور

انجمن شنوایی شناسان کشور

4 دیدگاه در “جنجال برای سمعک چرا ؟ وچگونه ایجاد شد؟

  1. سلام حالتون خوب است انشاء الله امیدوارم که خانواده محترم نیز خوب باشد . باآرزوی سلامتی برای خود وخانواده .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × دو =