تيمپاتومتري و پايش AOM

در تکميل مقاله‌ي آقاي دکتر سروش پيام يار متخصص محترم گوش و حلق و بيني تحت عنوان «فرصت مشاهده در AOM»در شماره‌ي 859 اول تيرماه 1390.
لازم به يادآوري است که امروز تنها به مشاهدات اتوسکوپي توسط پزشک محترم ENT براي شناسايي درمان و پايش اوتيت‌هاي مياني خصوصاً در کودکان اکتفا نمي‌شود چنانچه يادآوري نموده‌اند وجود سرومن ممکن است مانع اتوسکوپي دقيق پرده‌ي صماخ گردد. اما خوشبختانه علم شنوايي شناسي در اين مورد نيز به کمک آمده با بهره‌گيري از دستگاه تيمپانومتري که امروزه در هر کلينيک شنوايي شناسي وجود دارد توسط همکاران شنوايي شناس آزمون‌هاي مختلف انجام شده و نتايج آن راهگشاي درمان‌هاي داروئي و جراحي براي پزشکان محترم ENT مي‌باشد.
تيمپانومتري ضمن مشخص نمودن سلامت پرده‌ي صماخ امکان وجود فشارمنفي و يا مثبت را در گوش مياني فراهم آورده و با اندازه‌گيري دقيق فشار معادلي در گوش مياني مشخص مي‌کند که اوتيت مياني در کدام مرحله از رشد و يا در کدام مرحله از درمان است.
پزشکان ENT از اين ابزار و امکان مناسب کاملاً بهره ‌برده و با ارجاع کودکاني که با سرماخوردگي مزمن، گوش درد، شکايت از کم شنوايي، خورخورهاي شبانه، تنفس‌ دهاني و دهان باز در طول شبانه روز به آنها مراجعه مي‌کنند، به کلينيک‌هاي شنوايي شناسي و درخواست انجام تيمپاتومتري (اديومتري ايميتانس) در درمان کودکان با اوتيت‌مياني با ديد بازتر اقدام مي کنند.
همکاران شنوايي شناس با بهره‌گيري از امکانات پيشرفته و متدهاي علمي کاملاً وضعيت پرده‌ي صماخ و گوش مياني و حتي رفلکس آکوستيک را مشخص و براي پزشک معالج گزارش مي‌نمايند و گزارش موجود ملاک عمل پزشک براي تجويز دارو و يا عمل جراحي خواهد بود و در صورت تجويز دارو انجام تيمپانومتري مجدد مي‌تواند نشان دهد تأثير داروي تجويزي و نيز پيش آگهي درمان چگونه است که گاه با تغيير دارو و يا تغيير دوز دارو و يا تصميم به عمل جراحي و يا تأخير انداختن آن تکليف نوزاد، کودک و خانواده‌اش روشن مي‌شود.

منتشر شده هفته  نامه پزشکی امروز  آبان 90

2 دیدگاه در “تيمپاتومتري و پايش AOM

  1. یعنی کی میتونه این وقت شب(ساعت 5صبح) به عموی خوبش پیام بده که ما خیلی دوست داریم خیلی خیلی خیلی……………………………………………………………… امیدورارم منو تا حالا شناخته باشی میدونی من کیم من همونیم که دوست داره همونیکه برادرزادته یعنی علیرضاگورابی فرزند محمدرضا به شماره شناسنامه فلان
    در هر صورت امیدوارم که ایام به کام باشه

    سلام برسون به خانواده
    در ضمن من ایمیلم پسوردشو گم کردم بنابراین لطف کن جواب من را نده چون من دسترسی ندارم به ایمیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =